IX Podlasie Jazz Festival – 17 października 2010 r.

IX Podlasie Jazz Festival
17 października 2010 r., godz. 18:00

aula AWF
ul. Akademicka 2, 21-500 Biała Podlaska

Organizator:
Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe
Dyrektor Festiwalu:
Jarosław Michaluk
Patronat honorowy:
Prezydent Miasta Biała Podlaska Pan Andrzej Czapski

Sponsor Główny:
Raiffeisen Bank Polska S.A.

Wystąpi:

Krystyna Prońko z zespołem/Krystyna Prońko-wokal , Przemysław Raminiak- piano, Adam Wendt- saksofony/ www.krystynapronko.pl /Krystyna Prońko jest jedną z najznakomitszych postaci w historii polskiej piosenki, potrafiąca także świetnie interpretować utwory w stylu jazzowym. Koncert w ramach obchodów 40- lecia pracy artystycznej.

Andrzej Jagodziński Trio-Chopin na jazzowo/Andrzej Jagodziński-fortepian , Adam Cegielski-kontrabas, Czesław Bartkowski -perkusja/ www.jagodzinski.art.pl /
Andrzej Jagodziński- jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych wykonujący po mistrzowsku muzykę Fryderyka Chopina w wersji jazzowej.
Wystąpi z programem chopinowskim w 200-setną rocznicę urodzin Wielkiego Romantyka.

Zespół Dziewczyny/Anna Karamon-wokal , Aleksandra Nowak- wokal , Krzysztof Łochowicz-gitara , Maciej Matysiak – kontrabas , Artur Lipiński- perkusja , Bogusz Wekka- instrumenty perkusyjne/ www.zespol-dziewczyny.pl /
Zespół tworzą czołowi muzycy młodego pokolenia sceny jazzowej i rozrywkowej .Muzyka zespołu to fuzja jazzu, bluesa i rock’n’rolla.

Bilety w cenie 50 zł są już dostępne w przedsprzedaży:

Klub Muzyczny „Verona Cafe” ul . Janowska 4/8 tel. 83/344 20 20
Hotel „Capitol” ul. Reymonta 3 tel.83/344 23 58
Osiedlowy Klub Kultury”Eureka”ul.Orzechowa 34 tel.83/343 62 91
Bialcon Club – ul. Celników Polskich 14 tel.83/344 35 82
Sklep Muzyczny „Music Audio” ul . Janowska 11 tel.83/342 57 47

Podlasie Jazz Festival to jeden z najważniejszych festiwali jazzowych Polski wschodniej.
Nominowany ostatnio przez ogólnopolski portal internetowy onet.pl w kategorii Kultura jako najdonioślejsze wydarzenie kulturalne ostatnich 20 lat RP w województwie lubelskim.
Od początku zamiarem organizatorów było prezentowanie na nim różnorodności stylistycznych, zapraszanie na festiwal wybitnych artystów, a także stworzenie możliwości występów młodym, ale już docenionym wykonawcom.
Z zagranicznych gwiazd na festiwalu wystąpili m.in. Kevin Mahogany-Nowy Jork, Hiram Bullock-Nowy Jork, Saskia Laroo-Amsterdam, , Steve Logan-Nowy Jork, Felton Crews-Chicago ,Nippy Noya-Indonezja, Mc Stewlocks –Amsterdam, a z polskich : Włodzimierz Nahorny, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Baron, Stanisław Sojka,Ewa Uryga, Jorgos Skolias, Mietek Szcześniak, Gaba Kulka, i. in. Pomysłodawcą oraz twórcą festiwalu jest znany bialski muzyk jazzowy- Jarosław Michaluk.

Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, wokalistka. Dyplom magistra sztuki w 1979 r. na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej

Krystyna Prońko – gorzowianka, rozpoczęła karierę wokalną, w rodzinnym zespole ” Refleks” .W 1973 r. wystąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu gdzie uhonorowano jej interpretacje piosenek ” Po co ci to chłopcze” i ” Umarłe krajobrazy”.
I nagroda W 1975 r powtórzyła swój pierwszy sukces opolski otrzymując główną nagrodę za utwór „Niech moje serce kołysze ciebie do snu ” (J. Koman, M. Dutkiewicz ) Interpretacja ta zdobyła nadto tytuł piosenki roku 1975 w plebiscycie magazynu „Non Stop” W tym samym roku rozpoczęła studia na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (ukończone z wyróżnieniem i tytułem magistra sztuki w 1979 r), nie przeszkodziły udziałowi w prestiżowych festiwalach i koncertach oraz w nagraniach kolejnych płyt i kaset, lub w nagraniach licznych programów TV. Piosenki w jej wykonaniu byty stałymi pozycjami najróżniejszych list przebojów i plebiscytów np. radiowej listy przebojów ” Trojki ” czy telewizyjnego ” Studia Gama” a także Listy Przebojów I programu radiowego. Śpiewała (kilkakrotnie) na Jazz Jamboree, Praskim Festiwalu Jazzowym, w Sopocie, w Castlebar (Irlandia) ,Dreźnie Biorąc udział w KFPP w Opolu wielokrotnie zdobywała najwyższe trofea(1973,1975,1979.1987) i nagrody (1980,1981,1986). W 1980r. została uhonorowana Piosenkarką Roku. W swym dorobku ma również udział w dużych formach muzycznych – główna rola w rock operze ” 3400 lat po Ikarze” (J.Koman.B. Olewicz) w 1978r.(taśmy z nagraniem zaginęły) oraz rola kobiety z osiedla-w oratorium „Kolęda Nocka” (Wojciech Trzciński, E.Bryll). Brała tez udział w polskich edycjach Good News Festiwal w 1990
i 1991 r. w Katowicach i w 1991r.w Częstochowie Oprócz jazzu i rocka Krystyna Prońko z powodzeniem śpiewa również muzykę współczesną W 1988r wzięła udział w Festiwalu Muzyki Współczesnej Rainbow Music w Katowicach i nagrała utwór Andrzeja Krzanowskiego ” Relief IV ” na sopran i dzwony, który znalazł się na płycie CD „Polish Perkusion Works” wydanej przez brytyjska firmę Olympia. W latach 1987 89 współpracowała z Big Bandem Gustawa Broma, z którym nagrała m.in.Mszę Jazzową z udziałem chóru Brnenskich Madrygalistów .Wysoką pozycje K.Prońko potwierdzają zaproszenia do udziału w imprezach zagranicznych w takich krajach jak: USA, Niemcy, Kanada, Szwecja. Norwegia, Austria, Anglia, Australia, Czechy, Słowacja, Kuba, Bułgaria, Grecja, kraje byłego ZSRR-Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Gruzja, Azerbejdżan, Mołdawia. Brała tez udział w bardzo prestiżowych imprezach, Festiwalach Kultury Polskiej w Moskwie, Pradze i Berlinie. Po ukończeniu studiów przez dwa lata prowadziła klasę śpiewu na macierzystej uczelni. Przez rok pracowała tez z młodymi wokalistami w Studiu przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na zaproszenie prowadziła też warsztaty dla Wokalistów m.in. w Hochschule der Kunste w Berlinie, a także wielokrotnie warsztaty bluesowe dla wokalistów w Bolesławcu. Od październiku 2001r. prowadzi klasę śpiewu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Lublinie. W latach 1992 -95 zajmowała się publicystyką muzyczną i prowadziła autorskie programy radiowe w radiu Kraków, Białystok, Szczecin, Zielona Góra, Gdańsk (programy nocne) i w radiu Go i w radiu Gorzów w rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim. Miała tez autorskie programy w TV Szczecin p.t.”Fono”. Od 1991r. poprzez własną Agencję Artystyczną P.M. Krystyna Prońko nadal nagrywa, koncertuje i produkuje muzykę i imprezy artystyczne (np. festiwal WARTA- ROCK- REGGAE 1994 w Gorzowie Wlkp.).

Wydaje też wyprodukowane przez siebie nagrania pod znakiem Power Music Krystyna Prońko. W nagraniach towarzyszą jej zaangażowani do sesji nagraniowych muzycy, natomiast w koncertach najczęściej można ją usłyszeć z towarzyszeniem zespołu lub duetu – piano Paweł Serafiński, sax – Piotr Prońko – brat Krystyny, także z wykorzystaniem półplaybacków. W marcu 1997 na macierzystej uczelni w Katowicach dla K. Prońko został otwarty przewód kwalifikacyjny pierwszego stopnia. Na początku 1998 roku ukazała się płyta i kaseta wyprodukowana i wydana przez P.M. Krystyna Prońko pod tytułem „Złość”. Płytę promowały single; pierwszy – „Złość” zawierający dwie wersje tytułowej piosenki originalną i danceową czyli nieprzytomny mix, która w listopadzie i grudniu 1997 roku zajmowała najwyższe miejsca na radiowych listach przebojów. Wyprodukowany został również videoclip z tytułową piosenką w wersji danceową. Drugi singiel został wydany w maju 1998 i była to piosenka „Opadają mi ręce” także w dwóch wersjach – originalnej i danceowej (nieprzytomny mix). W styczniu 1999 ukazuje się trzeci singiel promujący CD „Złość” zawierający piosenki „Pocałuj na dobranoc” i jej instrumentalną wersję graną na organach Hammonda przez Pawła Serafińskiego oraz piosenkę pt „Pieśń V”, która towarzyszyła Akcji Wielkiej Świątecznej Pomocy w happeningu „Światełko do nieba” w 1996 roku, w 1997 i 1998. W sezonie świątecznym 1999-2000 ukazała się CD „Kolędy i piosenki świąteczne”. 26 października 2000 roku ukazały sie dwie płyty z hitami i najpopularniejszymi piosenkami zaśpiewanymi przez K. Prońko od początku kariery. Mają one wspólny tytuł „Osobista kolekcja” i kolejne numery 1 i 2. „Osobista kolekcja” ma dwie następne części 3 i 4 wydane przez Polskie Radio S.A.
W listopadzie 2005 r. została wydana płyta DVD p. t. „Koncert 2005”. Zawiera ona koncert który odbył się 30 kwietnia 2005 r w klubie Pokład w Gdyni. Wszystkie nagrania utrwalone na DVD pochodzą z tego właśnie koncertu. Do koncertu został zaproszony Michal Gasz , który wygrał w 2005 r. telewizyjny konkurs (TVP2) „Szansa na sukces”. Kolejne single ( „Dzisiaj nagle wymyslilam ciebie” oraz „Pierwszy siwy wlos” zapowiedziały płytę CD z polskimi standardami p.t. „Jestem po prostu.”. Płyta ta miała swą premierę w grudniu 2006 ).
Kolejna płyta, składanka, p.t. „Poranne łzy i inne tęsknoty” ukazała sie jesienią 2007 r.Znajdują sią na niej najważniejsze piosenki nagrane od poczaktu pracy artystycznej do września 2007 r. Bonusem jet nowe nagranie, piosenka p.t.”Chodzi po głowie”. Dwie ostatnie płyty miały swoje koncerty radiowe w studiu „Trójki” im. Agnieszki Osieckiej” w Warszawnie.
Rok 2008 przyniósł pare nowych piosenek m.inn. duet z Tomkiem „Lipą” Lipnickim pt. „Każda chwila” oraz „piosenkę „Wpadłam tu”

Andrzej Jagodziński Trio-Chopin na jazzowo /Andrzej Jagodziński-fortepian,Adam Cegielski-kontrabas, Czesław Bartkowski-perkusja
Zespół uważany jest za jednego z najlepszych wykonawców muzyki Fryderyka Chopina w stylu jazzowym na świecie.

Andrzej Jagodziński
pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni. W latach 1975 – 1980 związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Punktem zwrotnym w jego karierze był rok 1979 kiedy to – jako pianista otrzymał nagrodę w konkursie Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. Od tego momentu związał się całkowicie z jazzem i fortepianem.
Andrzej Jagodziński w swym dorobku artystycznym ma występy i nagrania z wieloma polskimi zespołami jazzowymi – m. in Old Timers, Swing Session, String Connection, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartet Janusza Muniaka, Big Warsaw Band, Quintessence, „Czwartet” Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1987 roku jest stałym akompaniatorem Ewy Bem.
W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival.
W roku 1993 stworzył zespół firmowany swoim nazwiskiem – Andrzej Jagodziński Trio.
W roku 1994 ukazała się płyta Tria – CHOPIN, która uznana została przez czytelników pisma Jazz Forum za płytę roku 1994, otrzymała nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego – Fryderyk 94 oraz laur Melomani94 – nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej.
Andrzej Jagodziński nagrodzony został również nagrodą Programu Trzeciego Polskiego Radia – Mateusz `94 za „Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce”

W ostatnim czasie swoje Trio zaangażował do nowatorskiego projektu – koncertu polskiej muzyki jazzowej w opracowaniu klasycznym z orkiestrą smyczkową oraz wybitnymi artystami polskiej sceny: Grazyną Auguścik, Jadwigą Kotnowską i Henrykiem Miśkiewiczem.
Program ten przedstawiony został już m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W tej samej sali występowali z Anetą Łastik oraz Januszem Stroblem z utworami z płyty „Pieśni Rosyjskie” (Cwietajewa, Lermontow, Okudżawa, Wysocki…).

Trio Andrzeja Jagodzińskiego w uznaniu sprzedaży płyty CHOPIN ONCE MORE zostało nagrodzone w roku 2000 ZŁOTĄ PLYTĄ.

Z włoskim pianistą Giovannim Mirabassi zespół współpracuje od 2002 roku grając koncerty na całym świecie. W roku 2003 nagrana została płyta „Giovanni Mirabassi & Andrzej Jagodziński Trio”, która wydana także w Japonii przez długi czas utrzymywała się tam na najwyższych pozycjach w sprzedaży płyt jazzowych. W roku 2006 równolegle w Polsce i Japonii ukazała się kolejna plyta „C-minor” nagrana w tym samym składzie.

Andrzej Jagodziński w roku 2005 jako jedyny Polak zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie.

Jako akordeonista Jagodziński współpracuje rownież z Januszem Stroblem, ich wspólne dokonania zostały utrwalone na wydanej przez Polskie Radio płycie „Wierny sobie”.

Od roku 2004 Andrzej Jagodziński stale współpracuje z Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem w projekcie „Straszni Panowie Trzej”, jazzowych opracowaniach piosenek z Kabaretu Starszych Panów.

W roku 2005 Andrzej Jagodziński został uhonorowany przez Ministra Kultury Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”.

ZESPÓŁ DZIEWCZYNY
Zespół powstał w 2008 roku. Początkowo dziewczyny występowały jako duet: Anna Karamon i Aleksandra Nowak, przy akompaniamencie charyzmatycznego gitarzysty – Krzysztofa Łochowicza. W tym składzie po licznych sukcesach do tria dołączyli: Maciej Matysiak na kontrabasie, Artur Lipiński na bębnach, Bogusz Wekka na przeszkadzajkach.
W maju 2009 grupa dwukrotnie wygrała w programie Hit Generator (TVP 2) odnosząc spektakularny sukces i zdobywając duże poparcie zarówno publiczności jak i jurorów. Wśród osiągnięć można wymienić także Nagrodę Grand Prix przyznaną przez TVP za Największą Osobowość Festiwalu Spotkania Zamkowe 2008, nagroda Festiwalu Piosenki Studenckiej 2008 oraz liczne nagrody publiczności.

Liderki Anna Karamon i Aleksandra Nowak oscylują pomiędzy bluesem, baba-riba/jazzem i rock’n rollem. Członkowie zespołu to grupa czołowych muzyków sceny jazzowej i rozrywkowej. W swojej dotychczasowej karierze współpracowali i współpracują m.in. z Anną Serafińską, Jose Torresem, Urszulą Dudziak, Olo Walickim, Grażyną Łobaszewską, Edytą Górniak, Marylą Rodowicz, Mariką, Moniką Brodką, zespołem Sofa, Stanisławem Sojką, Ewą Bem, Lorą Szafran i wieloma innymi.