35 Bialskie Zaduszki Jazzowe

35 Bialskie Zaduszki Jazzowe
12 listopada 2023 /niedziela/ godz. 18.00
Biała Podlaska AWF ul. Akademicka 2 – aula ROBiR

Organizator: Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe www.bialajazz.pl

Współorganizator: Filia Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej

Bilety w cenie 80 zł są dostępne w przedsprzedaży online na www.niezla-sztuka.pl oraz w Pizzerii Roma ul. Brzeska 1 tel. 83/344 44 20, a także przed koncertem.

Podczas 35 jubileuszowej edycji Zaduszek wystąpi, ceniona wokalistka Danuta Błażejczyk & Jazz Trio, laureatka wielu festiwali krajowych i zagranicznych. Śpiewa muzykę rozrywkową i jazzową. Nagrała wiele płyt z muzyką polską i standardami światowymi. Przez wiele lat istnienia na estradzie zyskała sobie miano artystki lubianej, cenionej zarówno przez odbiorców jak i krytyków muzycznych, szczególnie za niebanalny repertuar, wspaniałe warunki wokalne, specyficzną barwę głosu i niebywałą muzykalność.

Z wielkim powodzeniem występowała także na scenie teatralnej w przedstawieniach „Złe zachowanie”, „Fame”, „Nunsense”, „Moniuszkowo” i „Tajemnica Tomka Sawyera” a także w serialu „Lokatorzy”.

Jest założycielką i prezesem FUNDACJI APETYT na KULTURĘ. Fundacja ta opiekuje się uzdolnioną artystycznie młodzieżą oraz realizuje wyjątkowe ambitne wydarzenia artystyczne. Fundacja FAnK jest pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskiego festiwalu Danuta Rinn Festiwal, poświęconego promocji osobowości i twórczości Danuty Rinn.

W ostatnim czasie Danuta Błażejczyk dokonała nagrań z utworami z repertuaru Danuty Rinn, z której kilka zamierza zaprezentować podczas Zaduszek w Białej Podlaskiej.

W 2011r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Danuta Błażejczyk otrzymała Srebrny Medal Gloria Artis – Zasłużonym dla Kultury Narodowej.

Jazz Trio – /Jarosław Michaluk-kontrabas, Bogusław Kutnik-piano, Radosław Żyła-perkusja/ to jeden z najdłużej nieprzerwanie działających zespołów jazzowych o takiej konfiguracji w Polsce. Laureat m.in. Ogólnopolskiego Konkursu „Jazz Juniors” w Krakowie.

Zespół powstał w 1987 r. przy Państwowej Szkole Muzycznej w Białej Podlaskiej z inicjatywy dwóch muzyków, nauczycieli – pianisty Bogusława Kutnika oraz basisty Jarosława Michaluka. Ze względu na deficyt perkusistów, przez pierwsze 10 lat działalności muzycy występowali z perkusją automatyczną, co w tym czasie było też znakiem rozpoznawczym grupy. Po tym okresie Jazz Trio miało ich aż dwóch, z którymi przez lata koncertowało naprzemiennie. Pierwszy to lubelski muzyk – Sebastian Urban, a drugi – Radosław Żyła – bialczanin, występujący z grupą do dziś.

Przez ponad 35 lat działalności, Trio koncertowało z wieloma znanymi artystami polskiej sceny jazzowej i estrady m.in.: z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Szukalskim, Danutą Błażejczyk, Ewą Urygą, Piotrem Wojtasikiem, Maciejem Strzelczykiem, Michałem Kulentym, Karolem Szymanowskim, Adamem Wendtem, Jorgosem Skoliasem, Grzegorzem Kapołką, Marcinem Olakiem, Natalią Niemen, Dawidem Lubowiczem.

Dotychczas zespół ma na swym koncie 5 płyt. Jedna z nich została nagrana z nestorem polskiego jazzu, Janem Ptaszynem Wróblewskim, a kompozycja „Sentimental ballad” autorstwa Jarka Michaluka pochodząca z tej płyty, znalazła się na płycie „The Best Of Polish Smooth Jazz”.

Bialskie Zaduszki Jazzowe, to najstarsza cykliczna impreza muzyczna w Białej Podlaskiej. Poświęcona pamięci zmarłych artystów jazzowych. Zapoczątkowana przez nieżyjącą już animatorkę kultury śp. Adę Radzikowską, a w 1987 reaktywowana przez muzyka, animatora i promotora jazzu Jarosława Michaluka, który do dziś jest ich głównym organizatorem.

Wystąpiło na nich wielu wspaniałych Artystów m.in.: Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Maciej Strzelczyk, Piotr Wojtasik, Karol Szymanowski, Ewa Uryga, Jorgos Skolias, Iza Zając, Artur Dutkiewicz-Trio, Zespół Set-Off, Wojciech Staroniewicz, Adam Wendt, Krzysztof Woliński, Grzegorz Kapołka, Dawid Lubowicz, Piotr Schmidt, Marcin Olak, Bartosz Dworak Quartet. Z zagranicy: Walter Smith III/USA/, Frank Parker/USA/, Wanda Johnson/USA/…

Przez te lata Zaduszki odbywały się w wielu miejscach Białej Podlaskiej. A były to: Państwowa Szkoła Muzyczna, Muzeum Południowego Podlasia, Galeria Podlaska, aula AWF, Państwowa Szkoła Wyższa, Kawiarnia Maleńka, Klub Jedynka, Klub NOT, Rudy Kot, Klub Muzyczny-Verona-cafe.

Sponsorzy koncertu: Bialcon, Hotel-Capitol, Kulupa & Tymoszuk – Doradztwo podatkowe, JB Multimedia, Wola-Pasze, Mix-bud, Komputronik – Biała Podlaska, Max-Auto, Open – Press, Pizzeria Roma.