XXVI Bialskie Zaduszki Jazzowe

Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe oraz Klub Muzyczny „Verona cafe ” zapraszają na:
XXVI Bialskie Zaduszki Jazzowe
8 listopada 2012
Klub Muzyczny „Verona cafe”
godz.20.30.
Bilety w cenie 35 zł juz można nabyć w „Verona cafe”

Niżej wymienieni artyści wystąpią z towarzyszeniem bialskiego Jazz Trio/Jarosław Michaluk-kontrabas,Bogusław Kutnik-piano, Radosław Żyła-perkusja/

Od 25 lat tj. od 1987 r.nieprzerwanie organizatorem lub współorganizatorem Zaduszek jest bialski muzyk jazzowy Jarosław Michaluk. Zapoczatkowała je nieżyjąca już animatorka kultury śp.Ada Radzikowska, na poczatku lat 80-tych.
Od wielu lat ta najstarsza cykliczna impreza muzyczna w Bialej Podlaskiej odbywa się w klubie muzycznym „Verona cafe”.Gościło na niej wielu znakomitych wykonawców m.in.Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wroblewski, Piotr Wojtasik, Robert Majewski, Mariusz „Fazi” Mielcarek,Trio Artura Dutkiewicza,Danuta Blazejczyk,Ewa Uryga, Jorgos Skolias,Wieslaw Wysocki,Natalia Niemen,Wanda Johnson-/USA/

Patrycja Modlińska jest wokalistką uniwersalną. Z wdziękiem porusza się na pograniczu jazzu, popu i rocka, zdobywając uznanie publiczności swoimi oryginalnymi interpretacjami. Uwagę publiczności przykuwa jej żywiołowy temperament i fenomenalny warsztat – obok śpiewu jazzowego i klasycznego artystka wykorzystuje też elementy beatboxu.

Patrycja występuje z kwartetem wokalnym B.A.Ch., z którym zdobyła wiele prestiżowych nagród na ogólnopolskich festiwalach piosenki (m.in. Festiwal Piosenki Kabaretowej OBORA 2005, I miejsce oraz Grand Prix Festiwalu Ostrołęckiego OSPA 2004). Współpracuje z Urszulą Borkowską, Marcinem Olakiem, zespołem Sounds Like Jazz oraz Teatrem Rampa („Brat naszego Boga” w reż. P. Aignera, „Jajokracja” w reż. J. Szurmieja). Od 20. lat śpiewa w chórze Alla Polacca przy Teatrze Wielkim w Warszawie. W listopadzie 2007 roku ukazała się płyta Kayanisa „When the Abandoned Pelicans Die”, do której nagrała partie wokalne.

Marcin Olak jest jednym z ciekawszych gitarzystów na polskiej scenie jazzowej. Jako jeden z nielicznych gra jazz na gitarze klasycznej i akustycznej, wykorzystując specyficzne możliwości brzmieniowe i artykulacyjne tych instrumentów; czasem sięga też po gitarę elektryczną. Chętnie porusza się na pograniczu różnych stylistyk: między jazzem a muzyka współczesną, między formą zamkniętą a improwizowaną. Koncertuje i nagrywa solo i w zespołach: od formacji free â jazzowych, poprzez orkiestrę symfoniczną, aż do klasycznych zespołów kameralnych. Na szczególną uwagę zasługuje jego autorski projekt, Marcin Olak Trio, zdobywający uznanie coraz to szerszej publiczności. Marcin także aranżuje i komponuje: jest autorem utworów kameralnych, tematów jazzowych i piosenek, nie stroni także od większych form. Jego koncert na trio jazzowe i orkiestrę â â śImpresje na gitarę, kontrabas, perkusję i smyczkiâ – został zaprezentowany podczas Warszawskiego Festiwalu Gitarowego.

Marcin występował na licznych festiwalach: Warsaw Summer Jazz Days (2008 â ten koncert został zarejestrowany przez TVP Kultura), Warszawski Festiwal Gitarowy (2008), Guitar City (2005, 2008), Warszawska Jesień (2007), Jazz na Buduku (2006, 2008), Jazz w Ruinach (2007), Jazz Juniors (2005), Warsaw Underground Jazz (2003) i innych. Marcin ma na koncie współpracę z wieloma wybitnym artystami: m.in. z Leszkiem Potasińskim, Michałem Bajorem, Korą i Antoniną Krzysztoń. Wystepował także z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Teatru Narodowego, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i innymi. Gitarzysta ma na koncie koncerty w najbardziej prestiżowych salach w Polsce, nagrania i koncerty dla radia i telewizji. Nie stroni też od sceny klubowej.

Marcin ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie gitary prof. Ryszarda Bałauszko, wcześniej studiował pod kierunkiem Leszka Potasińskiego (w Prywatnym Konserwatorium Muzycznym) i prof. Bogusława Przybylskiego. Uczestniczył także w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez znakomitych gitarzystów klasycznych (jak Roberto Aussel czy Jorge Cardoso) i jazzowych (jak Ralph Towner or Scott Henderson). Umiejętności Marcina zostały docenione przez środowisko muzyczne. W 2004 został zaproszony do współpracy z ogólnopolskim pismem Świat Gitary, a w 2005 z Top Guitar, gdzie ukazał się cykl warsztatów dotyczących improwizacji jego autorstwa. Marcin jest też czesto zapraszany do prowadzenia warsztatów dotyczących improwizacji jazzowej.

Wybrana dyskografia:

Marcin Olak Trio, Crossing Borders (Luna, 2012)
Marcin Olak Trio, Simple Joy (4Ever Music, 2008)
Polish Jazz 2007 (Polonia Records 2008)
Marcin Olak Trio, Zealot (J3.16, 2005)

Zdjecia Marcina Olaka fot. Amadeusz Kuba Majerczyk
Patrycji Modlinskiej: fot. Beata Michalczyk