VI Biała Blues Festival

VI Biała Blues Festival
21 kwietnia 2013 godz. 17.00
Biała Podlaska aula AWF ul. Akademicka 2
www.bbf.opx.pl

Organizator: Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe
Dyrektor Festiwalu: Jarosław Michaluk
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Biała Podlaska Andrzej Czapski

Sponsor Główny: Autosfera

Bilety w cenie 50 zł dostępne w przedsprzedaży.
Klub „Verona cafe” ul. Janowska 4/8 tel.83/344-20-20,
Hotel „Capitol” ul. Reymonta 3 tel.83/344-23-58,
Sklep Muzyczny „Music Audio”ul.Janowska 11 tel.83/342-57-47

Biała Blues Festival mimo jeszcze krótkiego istnienia, zdążył już zaskarbić sobie wielu zwolenników i stał się znany nie tylko w regionie, ale i w Polsce. To kolejny festiwal organizowany przez Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe, na czele z bialskim muzykiem Jarosławem Michalukiem – pomysłodawcą i szefem stowarzyszenia. Początki festiwalu nie należały do najłatwiejszych. Anomalie pogodowe jakie wystąpiły podczas dwóch pierwszych edycji festiwalu zmusiły organizatorów do przeniesienia imprezy z amfiteatru, do auli AWF, w której stowarzyszenie organizuje już od lat znany w Polsce Podlasie Jazz Festival. Dotychczas na Biała Blues Festival wystąpili m.in.: Moreland & Arbuckle USA/, Wanda Johnson & Shrimp City Slim Band (USA/PL), Mike Russel Band/USA/, Lester Kidson/Kanada/, Patsy Gamble/Wlk.Brytania/, Keith Dunn & Power Set/USA,PL/, Krissy Matthews/Wlk.Brytania/ Charlie Slavik & St.Johnny Band/Czechy/, Martyna Jakubowicz, Jorgos Skolias, Sławek Wierzcholski z Nocna Zmianą Bluesa.

VI edycja z pewnością będzie miała również swoje mocne strony, chociażby na fakt wystąpienia na niej fantastycznej wokalistki Juwany Jenkins z Filadelfii, czeskiego zespołu The Mojo Band- któremu przewodzi wirtuoz harmonijki Charlie Slavik z Pragi. Czołowej polskiej wokalistki bluesowej, Magdy Piskorczyk, obchodzącej w ubiegłym roku 10 lecie solowej pracy artystycznej. Już po raz szósty wybieranej przez czytelników magazynu „Twój Blues” – Wokalistką Roku. A także cenionej krakowskiej grupy Hard Times składającej się ze znakomitych instrumentalistów i frontmena, wokalisty i harmonijkarza Łukasza Wiśniewskiego.

Rozpoczęcie festiwalu godz.: 17.00
Wystąpią:

Hard Times/Kraków/

Magda Piskorczyk/PL/

Juwana Jenkins & The Mojo Band/USA, Czechy/

HARD TIMES
Łukasz Wiśniewski — harmonijkarz powszechnie uznawany za jednego z najlepszych w Polsce, a także charyzmatyczny wokalista obdarzony potężnym, głębokim głosem. Zdobywca wielu nagród za kunszt instrumentalny na festiwalach w całej Polsce. Znakomicie spełnia się w roli frontmana ciężkiego, blues-rockowego Blue Machine, jak również jako solista piosenkowego Limbo. W Hard Times daje się poznać jako muzyk doskonale poruszający się również w oszczędnej, akustycznej stylistyce. Jako ceniony nauczyciel gry, współpracował m.in. z Bartoszem Łęczyckim i Romanem Badeńskim; w Krakowie organizuje i prowadzi cykliczne warsztaty harmonijkowe.

Piotr Grząślewicz — utalentowany gitarzysta młodego pokolenia. W wieku zaledwie 20 lat dołączył do składu zespołu Funk de Nite, którego wcześniejszymi gitarzystami byli Marek Raduli, Jarosław Śmietana i Jacek Królik. Niedługo później rozpoczął współpracę z blues-rockową grupą Blue Machine. Koncertował oraz nagrywał z artystami takimi jak Bryan Corbett, Liam MacMhurri, Christoph Titz, Saskia Laroo, Warren Byrd, Simeon Lenoir, Paweł Mąciwoda, Gienek Loska, Atma Anur, i występował na licznych festiwalach jazzowych i bluesowych w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Wielka Brytania, Chorwacja, Łotwa).

Marcin Hilarowicz — na co dzień gitarzysta zespołu „Que Passa”, specjalizujący się w szeroko pojętej muzyce flamenco-fusion. Jego styl to mieszanka muzyki hiszpańskiej, jazzu i bluesa podparta wyjątkową muzykalnością oraz techniczną wirtuozerią W swojej bogatej muzycznej karierze występował na wielu międzynarodowych festiwalach (Hiszpania, Mołdawia, Rumunia, Francja, Niemcy,Włochy) oraz współpracował z tak wybitnymi muzykami jak: Bernard Maseli, Jacek Królik, Kuba Badach, Tomas Sanchez, Paweł Mąciwoda, Marcin Gałażyn (Motion Trio).

Magda Piskorczyk

Magda Piskorczyk (wokal, aranżacje, kompozycje, gitara akustyczna i basowa)
wystąpi z zespołem w składzie:
Aleksandra Siemieniuk – gitara dobro, akustyczna i elektryczna;
Bartosz Kazek – perkusja i instrumenty perkusyjne

Magda Piskorczyk zaprasza do muzycznej podróży poprzez świat bliskich jej tradycji, kultur i dźwięków. Prezentuje Afro Groove czyli wielobarwne, dynamiczne i bardzo osobiste połączenie muzyki o korzeniach afro-amerykańskich (soul, blues, jazz, funk) z rytmami i melodiami etnicznymi, zwłaszcza zachodnio-afrykańskimi.

„Afro Groove” to także tytuł nominowanego do nagrody Fryderyk 2012 albumu, który Magda nagrała na żywo z Billy Gibsonem, amerykańskim wokalistą i wirtuozem harmonijki, nazywanym w Memphis Księciem Bealy Street, laureatem Blues Award. Magda śpiewa (głównie po angielsku, ale także w językach takich jak tamaszek czy bambara) i gra na gitarze akustycznej oraz basowej. Doskonale znana jest z tego, że łatwo nawiązuje kontakt z publicznością i wciąga ją regularnie do zabawy oraz wspólnego tworzenia muzyki. Magda Piskorczyk śpiewała na wielu międzynarodowych festiwalach europejskich, a także w USA i na Tajwanie. Wydała oficjalnie 6 płyt, usłyszeć na nich można m.in. Michała Urbaniaka i Slidin` Slima ze Szwecji. Ostatnie wydawnictwo to podsumowanie autorskich warsztatów muzycznych „Magda Piskorczyk Masterclass” prowadzonych przez nią w warszawskim Ośrodku Kultury Ochoty. W grudniu obchodziła 10-lecie solowej działalności. Już po raz szósty została wybrana Wokalistką Roku przez czytelników magazynu „Twój Blues” – nagrodę tę odbierze na Gali Blues Top w Chorzowie, dzień przed bialskim festiwalem!

JUWANA JENKINS & THE MOJO BAND (USA/CZ)
Juwana Jenkins – śpiew
Charlie Slavik – harmonijka, śpiew
Marcel Flemr – gitara, śpiew
Jiri Hokes – gitara
Marek Eichler – gitara basowa
Petr Eichler – perkusja
Juwana Jenkins wspomagana przez zespół The Mojo Band proponują ogniste wrażenia muzyczne wzbudzające ducha oldschoolowego bluesa. W ich występach znajdziemy poruszający wokal oraz palące intensywnością partie instrumentalne: w oparciu o motoryczny rytm ściśle współpracujących perkusisty Petra i basisty Marka Eichlerów, nastrój budują zarówno bardzo zdolni gitarzyści Marcel Flemr i Jiri Hokes, jak i firmujący całość fantastyczny harmonijkarz, Charlie Slavik.

Zespół zarówno wykonuje swoje własne energetyczne kompozycje, jak i najlepsze utwory znane z klasycznych wykonań legend bluesa Freddiego Kinga, Earla Kinga,Etty James, Big Mamy Thornton, Bessie Smith, Howlin’ Wolfa i Muddyego Watersa. W ich repertuarze znajdzie się też coś dla miłośników rocka w stylu The Rolling Stones, Cream, the Yardbirds, The Who, the Animals, and Led Zeppelin. Zespół miał już okazję otwierać koncerty wielu sław, między innymi Micka Taylora, Davea Spectora, Sharon Lewis i Deitry Farr i z powodzeniem grywał w licznych klubach muzycznych i na festiwalach w Czechach, Niemczech, Chorwacji, Słowacji i Polsce.