Koncert Görana Larsena Ze Szwecji

Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe oraz restauracja Verona zapraszają na koncert legendarnego szwedzkiego saksofonisty jazzowego Gorana Larsena z zespołem, 28 lutego 2016, godz.19.30, restauracja Verona ul. Janowska 4/8. Bilety w cenie 40 zł już są dostępne w przedsprzedaży.

Goran Larsen – saksofony
Karol Szymanowski – wibrafon
Jarosław Michaluk – kontrabas
Radosław Żyła – perkusja

Göran Larsen
Göran Larsen pochodzi ze szwedzkiej Uppsali. Gra zarówno na saksofonie tenorowym, jaki i sopranowym. Po raz pierwszy w Polsce pojawił się w roku 1966 i powracał do naszego kraju ponownie w 2003 i 2013, grając koncerty w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Jednym z efektów jego wizyt w Polsce jest płyta p.t. „Alone Together” nagrana w kwartecie razem z Bukowskim, Lemańczykiem i Sowińskim.

Lata 1994-2008 Göran spędził w Helsinkach (Finlandia), gdzie był członkiem dwóch jazzowych orkiestr:
OPERA Big Band i GREAT HELISINKI SWING Big Band.
W tym samym czasie prowadził też dwa własne projekty: septet „CITY-JAZZ” Orchestra i kwintet „TALKING TENORS”, w którym współpracował z estońskim saksofonistą RAIVO TAFENAU.

W latach 70-tych i 80-tych Göran Larsen grał z plejadą amerykańskich muzyków odwiedzających Szwecję w wśród których byli między innymi: Clark Terry, Kay Winding, Tony Scott, Buddy de Franco, Nelson Riddle, Eartha Kitt, Jerome Richardson, Jerry Dodgion. Göran grał również na Intenational Jazz Festival w Vancouver, w Kanadzie w 2002r. Brał również udział w projekcie „Scandinavian weeks” w latach 2001 do 2003 i w ramach tego programu, występował na scenach jazzowych w Bangkoku, Kuala Lumpur i Manilii. Obecnie aktywnie współpracuje z muzykami jazzowymi ze Szwecji, Polski, Finlandii, Litwy, Łotwy i Estonii.
Podczas bialskiego koncertu szwedzki saksofonista wystąpi w towarzystwie czołowego europejskiego wibrafonisty prof. Karola Szymanowskiego- wykładowcy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, twórcy unikatowej sześciopałkowej techniki gry na wibrafonie i wykorzystujący ją jak nikt dotąd na świecie. Na kontrabasie zagra bialski muzyk Jarosław Michaluk od lat związany z zespołem Szymanowskiego w Open Trio z kolei za perkusją zasiądzie kolega Michaluka z Jazz Trio- Radosław Żyła.

Bialski koncert należy do trasy koncertowej szwedzkiego muzyka, która obejmuje m.in. Warszawę oraz toruński –Jazz Od Nowa Festival.