XVI Biała Blues Festival – 21.05.2023

XVI Międzynarodowy Biała Blues Festiwal
21.05.2023 godz.17.00
Biała Podlaska – Amfiteatr ul. Warszawska 12

Organizator: Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe www.bialajazz.pl
Honorowy Patronat: Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk
Dyrektor Festiwalu: Jarosław Michaluk
Prowadzenie Festiwalu: Marcin Kusy-dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki

Partnerzy festiwalu: Stoart, Zamek Janów Podlaski, Etmus
Wsparcie finansowe festiwalu: Urząd Miasta Biała Podlaska, sponsorzy

Bilety w cenie 70 zł dostępne w przedsprzedaży online na www.niezla-sztuka.pl, a także w Pizzerii „Roma” ul. Brzeska 1 tel 83/344 44 20, Kawiarnia Coffeelove, Plac Rubina 11-14 tel.693 890 281, Sklep Muzyczny „Music Audio” ul. Janowska 11 tel.83/342 57 47

Wystąpią (21.05.2023 godz. 17.00):
– Pola & Tortilla
– Old Breakout
– Lord Bishop z zespołem /USA/

W historii polskiego bluesa jest to rok m.in. jubileuszu 80 urodzin Tadeusza Nalepy. Uczcimy to wyjątkowym koncertem zespołu Old Breakout , w którym usłyszymy kilku muzyków występujących niegdyś z ojcem polskiego bluesa w grupie Breakout , w największych przebojach zespołu i Tadeusza Nalepy z lat 70 i 80-tych.

Ponadto zawita do nas znakomity amerykański muzyk , gitarzysta i wokalista LORD BISHOP ze swoim Rocks Trio, łączący beatlesowskie melodie z ciężkością Black Sabbath i funkiem Jamesa Brown’a.

Festiwal rozpocznie znana toruńska formacja Tortilla reprezentująca jako jedna z nielicznych w Polsce elektrycznego bluesa, z nową wokalistką Polą.

Biała Blues Festival istnieje od 2008 r. , jest od lat wizytówką kulturalną Białej Podlaskiej. Najbliższa edycja, tak jak kilka ostatnich, odbędzie się w zadaszonym, urokliwym Amfiteatrze, położonym w pięknej scenerii Parku Radziwiłłowskiego.

Przyjeżdżają tu znakomici artyści z Polski i z zagranicy reprezentujący różne odcienie bluesa. Byli wśród nich m.in.: Jennifer Batten/USA/, Moreland & Arbuckle/USA/, Wanda Johnson & Shrimp City Slim Band (USA), Mike Russel Band/USA/, Alvon Johnson/USA/ Keith Dunn/USA/, Juwana Jankins/USA/ Lester Kidson/Kanada/, Pete Brown & Krissy Matthews Band,/Wlk.Brytania/Patsy Gamble/Wlk.Brytania/, Jack Moore/Wlk.Brytania/ Siggy Davis/USA/, Danny Handley-Wlk.Brytania/ Charlie Slavik & St.Johnny Band/Czechy/,White Night Blues-Białoruś/.
Martyna Jakubowicz, Magda Piskorczyk, Ewa Uryga, Jorgos Skolias, Leszek Winder, Krzysztof Ścierański, Leszek Cichoński, Kasa Chorych, Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa, Sebastian Riedel & Cree, Grzegorz Kapołka Trio, Czarny Pies, JJ Band, Boogie Boys, Kraków Street Band…

Festiwal od początku ma charakter prezentacji, nie konkursu, a jego inicjatorem i twórcą jest muzyk Jarosław Michaluk.

POLA & TORTILLA

fot. Tomasz Dorawa

TORTILLA to zespół doskonale znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego.

TORTILLA czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock’n’rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls.

Największymi atutami TORTILLI są żywiołowe koncerty i znakomity kontakt z publicznością.

W nagraniach studyjnych grupa w interesujący sposób wzbogaca swoje brzmienie, dzięki zastosowaniu różnych instrumentów takich jak: akordeon, saksofony, organy Hammonda i Farfisa, czy sekcja smyczków.

Charakterystyczne dla kompozycji własnych TORTILLI są teksty autorstwa poetów Waldka Ślefarskiego i Pawła Tańskiego utrzymane w żartobliwej absurdalno-lirycznej konwencji.

Zespół ponad 1.300 razy występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Wielokrotnie gościł również poza granicami kraju /min. Holandia, Francja, Niemcy, Słowacja, Węgry, Litwa, Ukraina, Białoruś/.

TORTILLA jest laureatem festiwalu Rawa Blues.

Grupa doskonale czuje się zarówno w małych klubach, jak i na wielkich koncertach plenerowych. Zespół występował m.in. na Przystanku Woodstock przed wielotysięczną publicznością, ale także w kameralnych klubach jazzowych takich jak krakowska Piwnica Pod Baranami, lubelski Hades, warszawska Piwnica Pod Harendą i Blue Note w Getyndze i Poznaniu.

TORTILLA ma na swoim koncie wspólne koncerty z takimi gwiazdami bluesa jak: Johnny Winter, Walter Trout, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Mud Morganfield, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Ten Years After, Sugar Blue, Eric Sardinas czy Stan Webb’s Chicken Shack.

Z grupą koncertowali i nagrywali również giganci polskiego jazzu: Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Marek Stryszowski i Adam Wendt.

Zespół TORTILLA znalazł się również wśród najlepszych polskich wykonawców bluesowych na płycie /CD/ dołączonej do encyklopedii „Blues w Polsce” oraz w prestiżowej „Antologii Polskiego Bluesa” cz. 1 (2008 rok) i wydanej w 2011 roku części 3.

W 2021 roku z zespołem współpracowała wokalistka Vesta Chawira z Zimbabwe.

Dyskografia:

  1. „Blues Band” /Total, 1993/ – LP, MC
  2. „Full of Blues” /Black Bottle Records, 1998/ – CD
  3. „Po polsku” /Black Bottle Records/KOCH International, 2001/ – CD, MC
  4. „Tortilla” /MTJ, 2006/ – CD
  5. „5! Live! Tortilla & Wojtek Karolak” /Flower Records, 2019/ – DVD

Skład zespołu:

  • Pola – śpiew
  • Maurycy Męczekalski – gitara
  • Tomasz Przymorski – gitara basowa
  • Jacek Karpowicz – harmonijka ustna
  • Jarosław Koźbiał – perkusja

www.tortillablues.pl

OLD BREAKOUT

„OLD BREAKOUT – Tribute to Nalepa” – muzycy legendarnego Breakoutu, w ramach trasy koncertowej „OLD BREAKOUT – 80a”, uświetniającej 80-tą rocznicę urodzin Tadeusza NALEPY oraz 80-te urodziny Tadeusza TRZCIŃSKIEGO.

OLD BREAKOUT to reaktywacja legendy – muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu BREAKOUT – założonej przez Tadeusza Nalepę legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych.

W 1970 roku Tadeusz Trzciński, na prośbę Tadeusza Nalepy, kompletuje skład do (jak się okazało) jednej z najważniejszych płyt w historii polskiego bluesa. Powstaje przełomowy album „Blues Breakout”, nagrany w składzie: Tadeusz Nalepa – śpiew, gitara, Tadeusz Trzciński -harmonijka ustna, Dariusz Kozakiewicz – gitara, Jerzy Goleniewski – gitara basowa, Józef Hajdasz – perkusja, z tekstami Bogdana Loebla. Następnie Trzciński nagrywa z Nalepą i Kubasińską jeszcze trzy kolejne wyśmienite płyty: „Mira”, „Karate” i „Ogień” aby w kolejnych latach spełniać się w realizacji dźwięku najważniejszych festiwali (m.in. Sopot, Jazz Jamboree czy kilkukrotnie Jarocin) i międzynarodowych tras koncertowych największych polskich gwiazd, a także nagłaśnia koncert Raya Charlesa.

W roku 1978 do zespołu Breakout dołącza gitarzysta basowy – Maciej Bogusław Kubicki. Gra w zespole do jego zamknięcia w 1982 roku. Uczestniczy w kilku zagranicznych turnee, w tym w kilkumiesięcznych trasach koncertowych po Związku Radzieckim. Nagrywa też w ramach Breakoutu „To mój blues” ale płyta ukazuje się dopiero w 1988 roku sygnowana już nazwiskiem Tadeusza Nalepy. W kolejnych latach Kubicki współpracuje także m.in. z Izą Trojanowską, Ireną Jarocką, Feliksem Andrzejczakiem, Jankiem Borysewiczem czy Markiem

Surzynem, aby od 2018 roku ponownie cieszyć swoją basówką publiczność Breakoutu w zespole Old Breakout.

W 2013 roku, przy okazji Festiwalu „Lep na Bluesa”, dawni przyjaciele Nalepy z zespołu postanawiają zlepić projekt upamiętniający jego muzykę i ku radości publiczności od tamtej pory koncertują po Polsce i kilku krajach Europy.

W 2018 roku nagrywają także płytę „Old Breakout -Tribute to Nalepa & Kubasińska”. W ramach tego projektu współpracują ze sobą członkowie Breakoutu z lat ’70 i ’80: Tadeusz Trzciński, Józef Hajdasz, Winicjusz Chróst, Krzysztof Dłutowski, Wojciech Morawski, a do nagrania płyty dołącza także Dariusz Kozakiewicz, Maciej Bogusław Kubicki, Marcin Kołdra, Sławek Burakowski, Monika Urlik i kilku innych doskonałych bluesmanów, którzy wspólnie tworzą niepowtarzalną ucztę muzyczną.

Latem 2022 muzycy Old Breakout ponownie weszli do studia aby stworzyć kolejny album z przebojami Breakoutu i Nalepy. I tak jak w 88 roku Nalepa nagrał z zespołem Dżem studyjny album „Numero Uno”, tak i teraz do współpracy z Old Breakout zaproszenie przyjął mistrz gitary Jerzy Styczyński (Dżem). Płyta „80a” jest dostępna dla fanów po koncertach od końca września 2022 roku.

OLD BREAKOUT, z wyjątkową dbałością o każdy dźwięk, wirtuozersko wykonuje największe przeboje Breakoutu i Tadeusza Nalepy z lat ’70 i ’80. W składzie: Tadeusz TRZCIŃSKI (Breakout) – harmonijka ustna Maciej Bogusław KUBICKI (Breakout) – gitara basowa Marcin KOŁDRA – wokal, gitara, Sławek BURAKOWSKI – gitara, Łukasz BILIŃSKI – perkusja.

LORD BISHOP/USA/

Lord Bishop Rocks Trio, to dawka muzyki na najwyższym poziomie łącząca beatlesowskie melodie z ciężkością Black Sabbath i funkiem Jamesa Brown’a. Lord Bishop Rocks bez wątpienia aspiruje na bycie najbardziej rozpoznawalnym i pożądanym rockowym trio w światowej historii muzyki.

Lord Bishop może pochwalić się karierą koncetową obejmującą ponad 4000 koncertów w ponad 44 krajach na 4 kontynentach, co przyniosło mu oraz jego zespołowi reputację najbardziej ekstrawanganckiego tria rockowego dzisiejszych czasów.

Jako wyróżniający się frontman od zawsze fascynuje publiczność naturalnością i zaraża ich pozytywną energią. W swojej długiej karierze dzielił scenę między innymi z artystami takimi jak: Living Color, Johnny & Edgar Winter, Nazareth, Eric Burdon i z wieloma innymi wielkimi gwiazdami rocka.