XV Podlasie Jazz Festival

XV Podlasie Jazz Festival
22-23 października 2016, godz.17
Biała Podlaska aula AWF ul. Akademicka 2

Organizator: Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe
Dyrektor festiwalu: Jarosław Michaluk
Honorowy Patronat: Prezydent Miasta Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk
Prowadzenie festiwalu: Piotr Wróblewski – dziennikarz muzyczny Radia Lublin
Sponsor Główny festiwalu:

Wystapią:

22.10. godz.17/sobota/

Goran Larsen International Jazz Quartet/Szwecja/Polska/ /Goran Larsen-saksofony, Karol Szymanowski-wibrafon, Jarosław Michaluk-kontrabas, Piotr Biskupski-perkusja/
Laura Cubi & Adam Wendt Acoustic Set/Hiszpania/Polska /Laura Cubi-śpiew, Adam Wendt-saksofony, Piotr Zagańczyk-akordeon, Jarosław Stokowski- kontrabas/
Old Timers -/zespół jazzu tradycyjnego/ /Wojciech Kamiński – piano, Zbigniew Konopczyński–puzon, Jerzy Kuszakiewicz – trąbka, Jerzy Galiński – klarnet, Bogdan Kulik – perkusja, Paweł Tartanus – banjo, wokal
Andrzej Zielak – kontrabas /
23.10.godz.17/niedziela/
Aga Zaryan /Aga Zaryan-śpiew, Michał Tokaj-fortepian/
String Connection /Krzesimir Dębski-skrzypce, Andrzej Olejniczak- saksofony, Janusz Skowron- fortepian, Krzysztof Ścierański-git.basowa, Krzysztof Przybyłowicz-perkusja/
Earl Thomas/USA/ /Earl Thomas-śpiew, Benjamin Zinn-gitara, Paul Jones-gitara basowa, Mark Lamson-perkusja /
Bilety w cenie 40 zł za I dzień, 50 zł –II dzień, karnet dwudniowy- 75 zł dostępne w przedsprzedaży w restauracji „Verona-cafe” ul. Janowska 4/8 tel.83/344-20-20 oraz sklepie muzycznym „Music Audio” ul.Janowska 11 i tel.83/ 343-57-47

Podlasie Jazz Festival, to jeden z najważniejszych i najpopularniejszych festiwali jazzowych Polski wschodniej, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wielbicieli jazzu i jest jedną z wizytówek kulturalnych Białej Podlaskiej. Występują na nim znakomici polscy artyści oraz międzynarodowe gwiazdy ze Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej, Afryki, Indonezji, a także Białorusi, Ukrainy. Festiwal stwarza także możliwość występów młodym obiecującym muzykom jazzowym, którzy zostali już wcześniej zauważeni i docenieni. Na Podlasie Jazz Festiwalu występowali tak znani artyści jak m.in. : Kevin Mahogany, Hiram Bullock, Saskia Laroo, Nippy Noya, Steve Logan, Felton Crews, Mc Stewlocks, a z polskich wykonawców: Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Ewa Bem, Tomasz Szukalski, Włodzimierz Nahorny, Grażyna Łobaszewska, Lora Szafran, Ewa Uryga, Krystyna Stańko, Stanisław Soyka, Marek Bałata, Jorgos Skolias, Mietek Szcześniak, Krzysztof Ścierański, Piotr Baron, Kazimierz Jonkisz, bracia Niedzielowie, Artur Dutkiewicz, Andrzej Przybielski, Karol Szymanowski, Sławek Jaskułke, Adam Bałdych, Grzech Piotrowski,Maria Sadowska,Monika Borzym, Michał Tokaj, bracia Majewscy, Piotr Schmidt, Trio Andrzeja Jagodzińskiego, SBB, Walk Away, Atom String Quartet, Apple Tea, Funk De Nite, Funky Groove. Podczas XV jubileuszowej edycji wystąpi sześciu wyjątkowych wykonawców, z których każdy reprezentuje odmienny styl. Od jazzu tradycyjnego, poprzez mainstream, fusion, soul, ethno jazz, po jazz europejski. Pomysłodawcą festiwalu jest bialski muzyk Jarosław Michaluk.

Krzesimir Dębski – kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny Od 1980, jako lider zespołu jazzowego String Connection, koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Uczestniczył w wielu festiwalach, m.in. w Reno, Paryżu, Berlinie, Norymberdze, Helsinkach, Hadze, Montrealu i Baden-Baden.
W 1985 znalazł się w ankiecie amerykańskiego pisma „Down Beat” wśród dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata.
Jest laureatem I nagrody na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (1983), Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985), nagród czytelników magazynu „Jazz Forum” dla Muzyka, Kompozytora i Skrzypka Roku (1983-86). W 1986 otrzymał I nagrodę Konkursu Kompozytorskiego z okazji 25-lecia Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” . W 2000 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu „Ogniem i Mieczem”.
Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, tworzy także muzykę teatralną (ponad 40 premier) i eksperymentalną. W 1991 podjął również działalność dyrygencką, a jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje już kilkanaście tytułów, m.in. z muzyką filmową dla Sony Classical, a także koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak: José Carreras, José Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Mark O`Connor, John Blake i Nigel Kennedy.

String Connection w legendarnym składzie
Krzesimir Dębski – skrzypce
Andrzej Olejniczak – saksofon tenorowy i sopranowy
Janusz Skowron – instrumenty klawiszowe
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
Krzysztof Przybyłowicz – perkusja

String Connection, zespół-legenda, jedna z najważniejszych formacji fusion lat 80. Grupa została utworzona przez skrzypka i kompozytora Krzesimira Dębskiego w 1981. Zespół natychmiast zyskał uznanie fanów i krytyków, wkrótce wystąpił na Jazzie nad Odrą i Jazz Jamboree. W 1983 zdobył I nagrodę na prestiżowym festiwalu Hoeilaart w Belgii; w latach 1983-86 był najwyżej notowanym zespołem elektrycznym w rankingu Jazz Top magazynu „Jazz Forum”. String Connection nagrał ok. dziesięciu albumów, koncertował w Europie, USA i Kanadzie, wylansował kilka hitów, które stały się jego muzycznymi wizytówkami, m.in. „New Romantic Expectation”, „Cantabile in h-moll”. Po długim okresie przerwy Krzesimir Dębski reaktywował zespół – od 2009 String Connection zaczął znów regularnie występować, a w 2012 wydał płytę z nowymi utworami. Koncerty zespołu przyciągają tłumy fanów – tych dawnych i tych nowych, muzyka zespołu nie zestarzała się ani odrobinę, a jego członkowie grają z takim samym ogniem jak trzy dekady temu.

Aga Zaryan/fot.Mateusz Stankiewicz/
/Aga Zaryan-śpiew, Michał Tokaj-fortepian/

Twórczość Agi Zaryan to kwintesencja tego, co najlepsze w historii jazzu, a zarazem kontynuacja tradycji legendarnych dokonań Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Światowe uznanie Artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, smakowi i podejściu do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.
Artystka jest laureatką licznych nagród i wyróżnień w świecie muzycznym (w tym prestiżowej nagrody Fryderyka, oraz wielokrotnie przyznawanego jej tytułu Wokalistki Roku w rankingu magazynu Jazz Forum).

Płyty Zaryan sprzedają się w rekordowych nakładach, udowadniając, że ambicja i wysublimowany styl pozwala Artystce dotrzeć do szerokiego grona publiczności.
Artystka podbijała serca publiczności na całym świecie (koncertowała m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Belgii, Izraelu, Francji, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Turcji, Portugalii, Rosji, Japonii, Chinach oraz Islandii).
Aga Zaryan jest pierwszą oraz jak na razie jedyną polską Artystką, której płyty ukazują się w legendarnej wytwórni jazzowej Blue Note Records z Manhattanu.

Dyskografia:
2002/2007 – “My Lullaby” – album CD – Złota Płyta
2006 – “Picking Up The Pieces” album CD – Poczwórna Platynowa Płyta
2007 – “Umiera piękno” – album CD – Podwójna Platynowa Płyta / Fryderyk
2008 – “Live at Palladium” – album koncertowy 2CD/DVD– Poczwórna Platynowa Płyta
2010 – “Looking Walking Being” album CD – Podwójna Platynowa Płyta
2011 – “A Book of Luminous Things” album CD – Platynowa Płyta
2011 – “Księga olśnień” album CD – Złota Płyta / Fryderyk
2013 – “Remembering Nina & Abbey” album CD – Platynowa Płyta

Earl Thomas/USA/
/Earl Thomas-śpiew, Benjamin Zinn-gitara , Paul Jones-gitara basowa, Mark Lamson- perkusja /

Choć studiował śpiew klasyczny, i od wielu lat para się komponowaniem dla gwiazd takiego formatu, jak Etta James, Solomon Burke, Screamin’ Jay Hawkins, czy Tom Jones, jego największym atutem są bezsprzecznie sceniczna charyzma i głos, miejscami okraszony charakterystyczną chrypką, chwytający za serce, po prostu nie-pow-ta-rzal-ny! Jak skrzyżowanie Ike`a Turnera z Sealem.

Earl ma na koncie występy na najbardziej prestiżowych festiwalach świata – w tym na Montreux Jazz – oraz dwanaście albumów. Jego utwory były wykorzystywane w wielu filmach i serialach telewizyjnych (m.in. „Ostry dyżur”). Nic dziwnego, że nazywają go „the Blues Ambassador”.Urodził się w muzycznej rodzinie w Tennessee, w której każdy na czymś grał lub śpiewał: mama interesowała się gospel, tata – bluesem. W ten sposób poznał klasykę tych dwóch gatunków: artystów takich, jak Muddy Waters, Otis Redding, Mahalia Jackson, Aretha Franklin, Tina Turner, Gladys Knight, i wszyscy wykonawcy wiązani z wytwórnią Stax. Na własną rękę odkrył, i dorzucił do tego „miksu” twórców wczesnego rocka, jak Jimi Hendrix, Janis Joplin, Rod Stewart, oraz zespoły The Rolling Stones, The Beatles, czy Led Zeppelin.

LAURA CUBI & ADAM WENDT ACOUSTIC SET -” POR LA NOCHE”
/Laura Cubi-śpiew, Adam Wendt-saksofony, Piotr Zagańczyk-akordeon, Jarosław Stokowski- kontrabas/

„Polskie Serce – Hiszpańska Dusza” – tak zatytułowane są koncerty w wykonaniu tego zespołu muzycznego i właśnie ta muzyka jest nagrana i umieszczona na najnowszej płycie Adama Wendta – „Por la noche” co w tłumaczeniu na język Polski znaczy- „W nocy”
Jest to program napisany pod wpływem fascynacji muzyką hiszpańską i przy współpracy z Laurą Cubi Villena.

Kompozytorem wszystkich utworów zawartych na płycie jest Adam Wendt a autorką wszystkich tekstów, oczywiście w języku hiszpańskim jest Laura Cubi.
Efektem tego wyzwania zarówno dla autorów jak i muzyków towarzyszących jest połączenie najlepszych cech muzyki hiszpańskiej i naszej rodzimej – polskiej .
Repertuar płyty to 12 autorskich kompozycji w brawurowy sposób zagranych i zaśpiewanych.
Ta zbitka stylistyczna, piękne melodie oraz bardzo ciekawy skład instrumentalny w połączeniu z głosem, który wręcz hipnotyzuje temperamentem a miejscami nostalgią przekazuje słuchaczom tej muzyki niepowtarzalne i unikalne doznania i przenosi ich w zupełnie inne, nowe rejony świadomości.

Laura to rodowita hiszpanka mieszkająca na stałe w Valenci w Hiszpanii i zakochana w naszym kraju – w ludziach, folklorze, krajobrazach i pierogach! Zajmuje się muzyką profesjonalnie. Prowadzi szkołę muzyczną w swoim mieście i udziela się jako solistka w licznych klubach muzycznych śpiewając zarówno typową muzykę hiszpańską w której zawarte są cechy muzyki jej prowincji jak i jazz i rhythm` blues. Jednak najbardziej lubi wszelkie poszukiwania muzyczne oparte na zbitkach różnych kultur.

Adam Wendt jest absolwentem wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Dotychczas wziął udział w nagraniu około 80 płyt (w tym sześć autorskich) nie tylko jako saksofonista ale również jako kompozytor i aranżer. Jest zapraszany do udziału w nagraniach programów radiowych i telewizyjnych oraz festiwalach. Jako solista i muzyk sesyjny współpracował lub nadal współpracuje z jazzową czołówką Polski oraz wykonawcami muzyki pop (m.in. K.Prońko, E.Bem, G.Ciechowski, L.Szafran, M.Szcześniak).
W 1990 roku będąc muzykiem grupy z zespołem Walk Away otwierali Europejskie koncerty Milesa Davisa.

Nagrywał i koncertował z takimi sławami muzyki jazzowej jak Randy Brecker, Bill Evans (Miles Davis Group), Eric Marienthal (Chick Corea, GRP Big Band), Mino Cinelu (Weather Raport, Miles Davis), Frank Gambale (Chick Corea), David „Fuze” Fiuczynski (R.Brecker, R.S.Jackson, G.Russel), Dean Brown (Roberta Flack, David Sanborn), Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Nippy Noya oraz znakomitościami czarnego bluesa takimi jak Sidney „Guitar Crusher” Selby oraz Keith Dunn. Koncertował z mistrzem candombe, bandeonistą Luisem di Matteo z Urugwaju.
Kilka lat temu razem z tczewskim muzykiem Romanem Puchowskim tworzyli duet „The Bloozz”
Jest pomysłodawcą i założycielem własnych zespołów: Adam Wendt & Friends, Adam Wendt-Triologue. Aktualnie prowadzi zespóły: Adam Wendt Power Set
oraz Acoustic Set.Przez wiele lat był muzykiem popularnej grupy LESZCZE.
Oprócz działalności typowo koncertowej i artystycznej jest wykładowcą m.in.na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Wojciech Kamiński – piano, Zbigniew Konopczyński – puzon, Jerzy Kuszakiewicz–trąbka, Jerzy Galiński – klarnet, Bogdan Kulik – perkusja, Paweł Tartanus – banjo, wokal
Andrzej Zielak – kontrabas

Zespół Old Timers jest w polskim jazzie tradycyjnym symbolem i legendą. Od ponad 30 lat jest w ścisłej czołówce w dorocznych rankingach miesięcznika „Jazz Forum”. Jest jednym z najlepszych zespołów grających jazz tradycyjny w Europie. Powstał w 1965r. w Warszawie. Już rok później zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Złotej Tarki” imprezie towarzyszącej festiwalowi Jazz Jamboree. Wynik ten powtórzył w dwóch kolejnych latach, stając się pierwszymi jak dotąd jedynym trzykrotnym zdobywcą tego trofeum.
Następujące lata to pasmo sukcesów. Zespół koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie. Dorobek muzyczny to nagranie kilkunastu płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych. Nie ma kraju w Europie gdzie nie występowałby Old Timers. W 1975 r. zespołowi wręczona została Złota Płyta Polskich Nagrań za album „Old Times with Sandy Brown”. W 1980 r. zespół odbył wielomiesięczne tournee po krajach byłego ZSRR pod nazwą Gwiazdy Jazzu oraz uczestniczył w festiwalu Jazz Yatra w Bombaju i Kalkucie. Prezentowany niezmiennie wysoki poziom artystyczny zaowocował wspólnymi występami i nagraniami płytowymi z licznymi gwiazdami jazzu tradycyjnego, wśród których byli: Sandy Brown, Beryl Bryden, Buck Clayton, Wild Bill Davisom, Champion Jack Dupree, All Grey, Joe Newman, Albert Nicholas, Benny Waters i inni.
Poza występami scenicznymi wspomnieć też wypada o nagranej przez zespół muzyce do takich filmów fabularnych jak „Był Jazz”, Vabank” czy „Seksmisja”.

Goran Larsen International Jazz Quartet/Szwecja/Polska/ /Goran Larsen-saksofony, Karol Szymanowski- wibrafon, Jarek Michaluk-kontrabas, Piotr Biskupski-perkusja/
Goran Larsen pochodzi ze szwedzkiej Uppsali. Gra na saksofonie tenorowym i sopranowym. Po raz pierwszy w Polsce pojawił się w roku 1966 i powracał do naszego kraju ponownie w 2003, 2013, 2016 grając koncerty m.in. w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Toruniu, Bydgoszczy.

Jednym z efektów jego wizyt w naszym kraju jest płyta pt. „Alone Together”, nagrana w kwartecie razem z polskimi jazzmanami.
W latach 70-tych i 80-tych Göran Larsen grał z plejadą amerykańskich muzyków odwiedzających Szwecję w wśród których byli między innymi: Clark Terry, Kay Winding, Tony Scott, Buddy de Franco, Nelson Riddle, Eartha Kitt, Jerome Richardson, Jerry Dodgion. Göran grał również na Intenational Jazz Festival w Vancouver, w Kanadzie w 2002r. Brał również udział w projekcie „Scandinavian weeks” w latach 2001 do 2003 i w ramach tego programu, występował na scenach jazzowych w Bangkoku, Kuala Lumpur i Manilii. Obecnie aktywnie współpracuje z muzykami jazzowymi ze Szwecji, Polski, Finlandii, Litwy, Łotwy i Estonii.
Podczas bialskiego koncertu szwedzki saksofonista wystąpi w towarzystwie czołowego europejskiego wibrafonisty Karola Szymanowskiego- twórcy unikatowej sześciopałkowej techniki gry na wibrafonie i wykorzystujący ją jak nikt dotąd na świecie oraz cenionego w kraju perkusisty Piotra Biskupskiego, na co dzień grającego m.in. w Trio Włodzimierza Nahornego. Na kontrabasie zagra szef festiwalu Jarek Michaluk, od lat występujący z Szymanowskim w zespole Open Trio.