XII Podlasie Jazz Festival
19-20 października 2013 r.
Biała Podlaska
aula AWF
ul. Akademicka 2
Organizator: Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe
Współorganizator: Urząd Miasta Biała Podlaska
Dyrektor Festiwalu: Jarosław Michaluk
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Biała Podlaska Andrzej Czapski
Sponsor Główny Festiwalu:
Festiwal zrealizowano ze środków finansowych Urzędu Miasta Biała Podlaska, Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej oraz sponsorów.
Wystąpią:
19.10.2013. godz.18/sobota/
Piotr Schmidt Electric Group/Piotr Schmidt-trąbka, Tomasz Bura-klawisze/UK/, Michał Kapczuk-git.basowa, Sebastian Kuchczyński-perkusja/
Krystyna Stańko -/ Krystyna Stańko-śpiew, Dominik Bukowski-wibrafon, Ireneusz Wojtczak-sax, Piotr Lemańczyk-kontrabas, Cezary Konrad-perkusja
20.10.2013. godz.18 /niedziela/
Beata Przybytek/Beata Przybytek-śpiew, Bogusław Kaczmar- piano, Adam Kowalewski- kontrabas, Arek Skolik-perkusja
SBB /Józef Skrzek-klawisze, gitara basowa, śpiew, Anthimos Apostolis -gitara, klawisze, Frank Parker-perkusja/USA/
Więcej informacji o wykonawcach poniżej.
Bilety w cenie 40 zł za każdy dzień festiwalu oraz karnet na cały festiwal – 60 zł, dostępne są w przedsprzedaży:
- Klub „Verona cafe” ul. Janowska 4/8 tel.83/344-20-20,
- Hotel „Capitol” ul. Reymonta 3 tel.83/344-23-58,
- Sklep Muzyczny „Music Audio”ul.Janowska 11 tel.83/342-57-47
Podlasie Jazz Festival, to obecnie jeden z najważniejszych festiwali jazzowych Polski wschodniej. Nominowany przez ogólnopolski portal internetowy Onet.pl w kategorii Kultura jako najdonioślejsze wydarzenie kulturalne ostatnich 20 lat RP w województwie lubelskim. Od początku zamiarem organizatorów było prezentowanie na nim różnorodności stylistycznych, zapraszanie wybitnych artystów, a także stworzenie możliwości występów młodym, ale już docenionym wykonawcom. Dotychczas na festiwalu wystąpili m.in.: Kevin Mahogany-Nowy Jork, Hiram Bullock-Nowy Jork, Saskia Laroo- Amsterdam, Steve Logan-Nowy Jork, Felton Crews-Chicago, Nippy Noya-Indonezja, Mc Stewlocks –Amsterdam, Apple Tea-Mińsk-Białoruś, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Szukalski, Włodzimierz Nahorny, Grażyna Łobaszewska, Krystyna Prońko, Lora Szafran, Stanisław Sojka, Marek Bałata, Mietek Szcześniak , Kuba Badach, Andrzej Jagodziński, Czesław Bartkowski, Piotr Baron, Krzysztof Scierański, Andrzej Przybielski, bracia Niedzielowie i bracia Majewscy, Bernard Maseli ,Karol Szymanowski , Artur Dutkiewicz, Gaba Kulka, Grzech Piotrowski, Atom String Quartet, Orkiestra Kameralna Filharmonii Lubelskiej i in. Pomysłodawcą oraz twórcą festiwalu jest bialski muzyk jazzowy- Jarosław Michaluk- prezes Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
SBB Najważniejszy polski zespół z kręgu rocka progresywnego, czerpiący inspiracje z muzyki klasycznej, jazzu i elektroniki. Ponadczasowe trio, które pod przewodnictwem Józefa Skrzeka – tegorocznego laureata Złotego Fryderyka – wciąż szuka, burzy i buduje.
SBB to jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka. Od 1971 roku zagrali tysiące koncertów na całym świecie, dzieląc scenę z takimi gwiazdami, jak Mahavishnu Orchestra, Charles Mingus, Bob Marley, Soft Machine, Colosseum II czy Elton John. Jako pierwszy zespół z Polski wystąpili na festiwalu w Roskilde (1978). Nagrali kilkanaście płyt w Polsce, Niemczech i Czechach, spośród których „Pamięć” (1975), „Welcome (1978) oraz „Memento z banalnym tryptykiem” (1980) są wymieniane wśród najlepszych progresywno-rockowych płyt w Europie. Od początku działalności muzycy współpracowali z legendami polskiego rocka (Czesław Niemen, Halina Frąckowiak) i jazzu (Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski). Okrzyknięci najlepszym rockowym triem od czasów Hendrixa i Cream, zdobyli uznanie w całej Europie.
Po latach powrócili na scenę, nawiązując współpracę z Paulem Wertico, perkusistą znanym z Pat Metheny Group. Obecnie zespół regularnie nagrywa i koncertuje w składzie Józef Skrzek (instrumenty klawiszowe, gitara basowa) i Apostolis Anthimos (gitara), zapraszając do współpracy czołowych perkusistów z Polski (Irek Głyk, Krzysztof Dziedzic) i świata (Paul Wertico, Gabor Nemeth – ex-Locomotiv GT i Skorpio, Frank Parker).
Podczas koncertów SBB proponuje materiał z całej, dotychczasowej kariery zespołu wzbogacony o świeże, niepowtarzalne improwizacje, z Józefem Skrzekiem na analogowym minimoogu w roli głównej. Grupa porywa w ostatnich latach publiczność zarówno w wypełnionych po brzegi klubach, jak i na dużych festiwalach (w 2006 r. na meksykańskim Baja Prog publiczność przed SBB rozgrzewał Marillion!).
Krystyna Stańko
KRYSTYNA STAŃKO- jest absolwentką wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, laureatką nagrody im. Anny Jantar. Z założonym przez siebie zespołem For Dee złożonym z samych kobiet zwyciężyła I nagrodę na Festiwalu Studenckim w Krakowie , a także I nagrodę na Festiwalu Debiuty – Opole. Z grupą (0-58), którą założyła z gitarzystą Maciejem Grzywaczem była dwukrotnie nominowana do Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku. Występowała w kraju i za granicą m.in. w Szwecji, Niemczech , Czechach, Rumunii, Rosji. Nagrała 7 płyt na których wystąpiła jako wokalistka, gitarzystka, kompozytorka i autorka tekstów. Ma swój własny, rozpoznawalny styl i oryginalne brzmienie głosu- kontraltu, którym potrafi oczarować słuchacza i stworzyć wyjątkowy nastrój. Ostatnie płyty „Secretly” z muzyką Petera Gabriela w jazzowych interpretacjach , a także „Kropla Słowa” otrzymały bardzo dobre recenzje i zjednały sobie szerokie grono słuchaczy.
Od 10 lat jest wykładowcą wokalistyki jazzowej i rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. W każdą niedzielę prowadzi swoją autorską audycję w Radiu Gdańsk.Jej piosenka ” Sobie sami ” znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu Juliusza Machulskiego ” Ile waży koń trojański”. Piosenki Krystyny Stańko znalazły swoje miejsce na antenie radiowej , zarówno na listach przebojów jak i w jazzowych audycjach autorskich w całym kraju.
Po intensywnych dwóch latach koncertowych z ciepło przyjętym projektem „SECRETLY” z muzyką Petera Gabriela w jazzowych opracowaniach, nadszedł czas na nowy projekt. Krystyna Stańko przygotowała wraz ze znakomitymi muzykami materiał na nowa płytę pt. KROPLA SŁOWA.
Artystka od wielu lat marzyła o połączeniu piękna muzyki z pięknem słowa w ojczystym języku. Tym razem jesteśmy świadkami powstania utworów, w których obok poezji wspaniałych twórców: Haliny Poświatowskiej, Wisławy Szymborskiej, Doroty Szatters i Tomasza Jastruna pojawiła się subtelna i zajmująca muzyka wibrafonisty Dominika Bukowskiego, a także kompozycje wokalistki i utwór Paul`a Rutschka. Ideą płyty jest stworzenie wyjątkowego nastroju i brzmienia, za sprawą welwetowego, niskiego głosu wokalistki, z tkliwością interpretującego poruszającą poezję, połączoną z grą fantastycznych muzyków, czołówką polskiego jazzu.
Materiał został nagrany w RG studio w Radiu Gdańsk, oraz Shaffa Studio Marka Kuczyńskiego. Produkcją zajął się Paul Rutschka z P&E Studios w Amsterdamie, który realizował również wysoko ocenioną poprzednią płytę Krystyny Stańko. Na okładce albumu znalazły się tchnące prawdziwą magią fotografie artystki z Hamburga Alexandry Hinc – Wladyka. Oprócz Dominika Bukowskiego, wibrafonisty, który zagrał także na marimbie, „Kroplę słowa” tworzą inni wybitni artyści kontrabasista Piotr Lemańczyk, perkusista Cezary Konrad oraz zaproszeni, wyśmienici goście: Maciej Obara – saksofon, Jacek Królik – gitara, Irek Wojtczak- saksofon, Sri Hanuraga – fortepian Paul Rutschka – bass,, Mirosław Hady – instrumenty perkusyjne.
Razem przedstawiają oryginalną wizję wierszy stanowiących opowieści o miłości, przemijaniu, tęsknocie za prawdziwymi uczuciami, które tak trudno odnaleźć we współczesnym świecie. Zapowiada się kolejny, ciekawy album, który może trafić do serc zarówno wielbicieli muzyki jazzowej jak i poezji. Po świetnych recenzjach płyty i koncertów „Secretly” możemy spodziewać się następnego, elektryzującego pod względem artystycznym przedsięwzięcia.
To trzeba usłyszeć!!!
Premiera odbyła się 28.10 .2012 podczas Festiwalu Jazz Jantar:
Oto recenzja autorstwa Jakuba Knery:
„Na początku na scenie pojawiła się Krystyna Stańko ze swoim rozbudowanym zespołem, co chwilę uzupełnianym przez kolejnych muzyków. Jego trzon stanowił Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk i Cezary Konrad oraz dwuosobowy chórek, ale naprzemiennie był uzupełniany przez dodatkowych muzyków. To co było w tej muzyce najciekawsze, to jej piękno, tworzone masą dźwiękowych ornamentów. Fenomenalne wrażenie zrobił Bukowski, kompozytor większości utworów, który pałeczkami przy wibrafonie i marimbie w kilku momentach wygrywał tak szybko, że ciężko było za nim nadążyć, co mi osobiście podobało się bardziej niż grający tydzień wcześniej Mike Mainieri. Mocne i gęste pociągnięcia Lemańczyka na kontrabasie, świetnie kontrastowały z kwaśnymi zagraniami na korgu, jednego z gości, Sri Hunuraga albo wstawkami Irka Wojtczaka. A na to wszystko nakładał się delikatny głos Stańko, który świetnie spajał całą muzykę śpiewając teksty polskich poetów i poetek.”
Beata Przybytek
Wybitna wokalistka, pianistka, kompozytorka. Uznawana za jeden z najciekawszych polskich głosów.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012) oraz Marszałka Województwa Śląskiego(2012). Absolwentka i obecnie pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Laureatka I miejsca w konkursie 29. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Jej kariera wokalna zaowocowała do tej pory albumami: „You Don’t Know What Love Is” (2003), „The Island”(2004), „Wonderland”(2006), który dystrybuowany jest w Polsce i w Japonii oraz najnowszym „I’m Gonna Rock You” (2012).
Artystka ma na koncie współpracę z takimi tuzami polskiej sceny jazzowej jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Piotr Wojtasik, Bernard Maseli, Wojciech Karolak czy Jazz Band Ball Orchestra. Brała udział w projekcie Fundacji Kalinowe Serce – „Śpiewając Jazz” u boku Marianny Wróblewskiej i Macieja Zakościelnego.
W swojej działalności koncertowej Beata była gwiazdą wielu polskich jak i zagranicznych festiwali jazzowych: Jazz Jamboree, Bielska Zadymka Jazzowa, Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy Pod Baranami, Międzynarodowe Głogowskie Spotkania Jazzowe, Pomorska Jesień Jazzowa, Easy Jazz Festival, Jazz Sessions w Gliwicach, Jazz Forum Jazz Festival, Jazz w Lesie w Sulenczynie, Baszta Jazz Festiwal, Podlasie Jazz Festival, Świdnickie Noce Jazzowe, Jazz na Kanapie w Oleśnicy, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Legnica Jazz Days, Jazz En Nord Jazz Festival – Francja, Sibiu Jazz Festival , Ploiesti Hot Jazz Summit – Rumunia, International Jazz Piestany – Słowacja etc. Oklaskiwała ją publiczność w Polsce, Austrii, Belgii, Szwecji, Niemczech, Francji, Rumunii, Słowacji.
„Rewelacja. Moim skromnym zdaniem od czasów Urszuli Dudziak nie było w Polsce tak wyraziście i ekspresyjnie śpiewającej wokalistki jazzowej. Ponadto styl oraz barwa głosu, jaką prezentuje Beata, tak charakterystyczna dla wokalistek czarnych powoduje, iż wyróżnia się ona (oczywiście pozytywnie) spośród polskich wykonawczyń muzyki jazzowej”
Andrzej Chojnacki, „Od Przybytek głowa nie boli…”, „Jazz Forum”
„I’m Gonna Rock You” różni się od poprzednich płyt Beaty Przybytek tym, że artystka po raz pierwszy daje się poznać nie tylko jako wokalistka ale również jako kompozytorka. Ten niezwykle zróżnicowany zbiór 16 piosenek to ekscytująca podróż poprzez muzyczne stylistyki – odnajdziemy tu elementy bluesa, jazzu, soulu, Rn
B, funky, muzyki latynoskiej aż po Disco, przyprawione szczyptą pastiszu. Wyśmienici muzycy, zabawa konwencją plus akustyczne brzmienie vintage.
Album zachwyca zarówno zwykłych słuchaczy jak i krytyków.
„I’m Gonna Rock You” w ankiecie JAZZ TOP 2012 czytelników „Jazz Forum” znalazło się na podium w aż w dwóch kategoriach:
Album Roku i Nadzieja Roku.
Jak pisze Adam Baruch: „Poziom artystyczny kompozycji jest zachwycający, a te 16 piosenek to klejnoty, różnorodne w swojej formie, pełne wyrazu. (…) Album ten jest przykładem wysokiej klasy, wartościowej muzyki, która może być jednocześnie przystępna.(…) Kapelusze z głów.”
„Ktoś stwierdził, że od Przybytek głowa nie boli. To mało powiedziane – w głosie Beaty Przybytek naprawdę można się zakochać.(…) Ciepły, czasem lekko zachrypnięty, raz naturalnie czysty, biały, innym razem sprawiający wrażenie stylowo-czarnego. Nigdy jednak zmanierowany! Taki, pokrótce, jest jej głos. Ale i to, zdaje się, mało powiedziane…Bo o Beacie Przybytek nie należy czytać, ją trzeba po prostu usłyszeć. Niezwykły głos musi nas dotknąć i przeszyć. (…) Beata Przybytek to artystka w pełni dojrzała i spełniona.”
Tomasz Jakub Handzlik, „Gazeta Wyborcza”
Piotr Schmidt Electric Group, elektryczno-groove`owy zespół, który budzi fascynacje osobliwym połączeniem fusion i przestrzennego jazzu, z soulem, funkiem, R&B oraz muzyką filmową. Członkowie zespołu to wielokrotnie nagradzani na festiwalach i konkursach muzycznych wybitni młodzi artyści, którzy od momentu powstania (kwiecień 2011) zagrali wspólnie ponad 50 koncertów w tym na wielu międzynarodowych festiwalach.
Zespół zadebiutował płytą „Silver Protect” wydaną we wrześniu 2012! Płyta ta od razu zwróciła uwagę krytyków i została doceniona przez fanów elektrycznego jazzu w Polsce. Krążek dostępny jest w salonach sieci Empik, MediaMarkt/Saturn, na iTunes, Amazon.com i w wielu dobrych sklepach muzycznych.