XI Biała Blues Festival (22.04.2018)

XI Biała Blues Festival
22 kwietnia 2018 godz. 17.00
Biała Podlaska aula AWF ul. Akademicka 2

Honorowy Patronat: Prezydent Miasta Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk
Organizator: Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe
Dyrektor Festiwalu: Jarosław Michaluk
Sponsor Główny Festiwalu: HORYZONT – ubezpieczenia-inwestycje
Prowadzenie koncertów: Piotr Wróblewski – dziennikarz muzyczny Radia Lublin

Bilety w cenie 50 zł na cały festiwal dostępne w przedsprzedaży w “Verona-cafe” ul. Janowska 4/8 tel. 83 344 20 20 oraz w sklepie muzycznym „Music Audio” ul. Janowska 11 tel. 83 342 57 47
a także internetowo na www.niezla-sztuka.pl

Biała Blues Festiwal to jeden z najpopularniejszych festiwali bluesowych Polski wschodniej, który od lat jest wizytówką kulturalną stolicy Południowego Podlasia-Białej Podlaskiej. Przyjeżdżają tu znakomici wykonawcy z Polski i z zagranicy. A byli wśród nich m.in.: Jannifer Batten/USA/ Moreland & Arbuckle/USA/, Wanda Johnson & Shrimp City Slim Band (USA), Mike Russel Band/USA/, Alvon Johnson/USA/ Keith Dunn & Power Set/USA,PL, Juwana Jankins/USA/ Lester Kidson/Kanada/, Pete Brown & Krissy Matthews Band,/UK/Patsy Gamble/UK/, Charlie Slavik & St.Johnny Band/CZ/, Martyna Jakubowicz, Magda Piskorczyk, Kasa Chorych, Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa, Sebastian Riedel & Cree, Ewa Uryga, Jorgos Skolias, Grzegorz Kapołka Trio, Boogie Boys, Kraków Street Band.

Elementem charakterystycznym obecnej edycji będzie gitara. Jako instrument dominujący u wszystkich wykonawców festiwalu.

Pomysłodawcą oraz twórcą festiwalu jest znany bialski muzyk Jarek Michaluk.

Wystapią:
17:00 Adam Bartoś Band/Lublin/
18.30 Tortilla/Toruń/
20.00 Danny Handley Band/UK,PL/

DANNY HANDLEY BAND

Skład zespołu:
Danny Handley – gitara śpiew,
Łukasz Gorczyca – gitara basowa,
Tomek Dominik – perkusja

Danny Handley, -znakomity brytyjski gitarzysta i wokalista, który po rewelacyjnym i owacyjnie przyjętym ostatnim koncercie w Białej Podlaskiej znowu powraca. Urodzony w 1976 roku w Burnley (Lancashire), jest brytyjskim muzykiem, najbardziej znanym z roli gitarzysty i wokalisty w zespołach Animals & Friends i Natural Born Swingers Richa Lee. Od najmłodszych lat pasjonuje się Beatlesami, Elvisem Presleyem i Chuckiem Berry. W wieku 11 lat zakupuje egzemplarz Gibson Les Paul i pobiera lekcje gry na gitarze u Davea Duxburyego w Burnley. Utalentowany muzycznie Danny w wieku 13 lat zaczyna już koncertować. Gra utwory z The Shadows, Chuck Berry, Gene Vincent, Jerry Lee Lewis i Elvisa Presleya. Danny współpracuje wówczas z wieloma grupami. Uczy także gry na gitarze w Nelson & Colne College. W 2008 roku zakłada projekt Danny Handley Blues. W sierpniu 2009 roku zastępuje Johna Williamsona, który złamał ramię, w Animals & Friends. Pod wrażeniem jego występu, zespół zatrudnia go do swojej trasy w Szkocji. Danny na dobre dołącza do grupy we wrześniu 2011 roku. W 2012 zostaje członkiem Natural Born Swingers Richa Lee, obok m.in. Rica Lee, perkusisty Ten Years After. Z Zespołem tym wydaje album „Put A Record On”

TORTILLA

Skład zespołu:
Michalina Zwierzychowska – śpiew
Maurycy Męczekalski – gitara
Dawid Wydra – harmonijka ustna, trąbka
Tomek Przymorski – gitara basowa
Sylwester Popławski – perkusja

TORTILLA to toruńska formacja, reprezentująca, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego. TORTILLA czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock’n’rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls.
Największymi atutami TORTILLI są żywiołowe koncerty, znakomity kontakt z publicznością oraz sposób interpretacji i niezwykła barwa głosu wokalistki zespołu.
W nagraniach studyjnych grupa w interesujący sposób wzbogaca swoje brzmienie, dzięki zastosowaniu różnych instrumentów takich jak: akordeon, saksofony, organy Hammonda i Farfisa, czy sekcja smyczków.
Charakterystyczne dla kompozycji własnych TORTILLI są teksty autorstwa poety Waldka Ślefarskiego utrzymane w żartobliwej, liryczno-absurdalnej konwencji.
Zespół ponad 1.200 razy występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Wielokrotnie gościł również poza granicami kraju /min.: Holandia, Francja, Niemcy, Słowacja, Węgry, Litwa, Ukraina, Białoruś/.
TORTILLA jest laureatem festiwalu Rawa Blues w Katowicach.
Grupa doskonale czuje się zarówno w małych klubach, jak i na wielkich koncertach plenerowych. Zespół występował m.in. na Przystanku Woodstock przed wielotysięczną publicznością, ale także
w kameralnych klubach jazzowych takich jak krakowska Piwnica Pod Baranami, Harris Piano Jazz Bar, lubelski Hades, warszawska Piwnica Pod Harendą czy Blue Note w Poznaniu i Getyndze.
TORTILLA ma na swoim koncie wspólne koncerty z takimi gwiazdami bluesa jak: Johnny Winter, Ten Years After, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Sugar Blue, Eric Sardinas, Tony McPhee, Guitar Crusher czy Stan Webb’s Chicken Shack.
Z grupą koncertowali i nagrywali giganci polskiego jazzu: Jan Ptaszyn Wróblewski i Wojtek Karolak.
Zespół TORTILLA znalazł się również wśród najlepszych polskich wykonawców bluesowych na płycie /CD/ dołączonej do encyklopedii „Blues w Polsce” oraz w prestiżowej „Antologii Polskiego Bluesa” cz. 1 (2008 rok) i wydanej w 2011 roku części 3.

Dyskografia:

  1. „Blues Band” /Total, 1993/ – LP, MC
  2. „Full of Blues” /Black Bottle Records, 1998/ – CD
  3. „Po polsku” /Black Bottle Records/KOCH International, 2001/ – CD, MC
  4. „Tortilla” /MTJ, 2006/ – CD

ADAM BARTOŚ BAND

Skład zespołu:
Adam Bartoś – śpiew / gitary / harmonijka
Jan Jarecki – piano
Michał Kowalczyk – kontrabas / bas
Mateusz Jakubczyk – perkusja

Adam Bartoś to lubelski wokalista, autor tekstów i muzyki. Gra na gitarach – akustycznej, elektrycznej i rezofonicznej oraz na harmonijce ustnej. Wykonuje utwory inspirowane bluesem, jazzem, folkiem
i rockiem lat 70-tych. Obdarzony głosem o charakterystycznej barwie, potrafi w swoich utworach stworzyć niepowtarzalny muzyczny świat a standardom nadać osobisty charakter. Obecnie promuje płytę „Nowy Ląd”, która ukazała się w 2017 roku.