V Międzynarodowy Biała Blues Festival

V Międzynarodowy Biała Blues Festival
22 kwietnia 2012 godz. 17.00
Biała Podlaska aula AWF ul. Akademicka 2

Organizator: Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe
Dyrektor Festiwalu: Jarosław Michaluk
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Biała Podlaska Pan Andrzej Czapski Sponsor Główny: RAPID
Festiwal zrealizowano ze środków finansowych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz sponsorów
Bilety w cenie 50 zł dostępne w przedsprzedaży.
Klub „Verona cafe” ul. Janowska 4/8 tel.83/344-20-20,
Hotel „Capitol” ul. Reymonta 3 tel.83/344-23-58,
Sklep Muzyczny „Music Audio”ul.Janowska 11 tel.83/342-57-47

Biała Blues Festival mimo krótkiej historii, stał się festiwalem znanym nie tylko w regionie, ale i w Polsce. A to za sprawą m.in. wykonawców jacy na nim występują. A gościli tu m.in. : Mike Russell Band/USA/, Wanda Johnson/USA/, Lester Kidson/Canada/, Patsy Gamble/UK/, Keith Dunn/USA/, Krissy Matthews/UK/ Charlie Slavik & St.Johnny Band/CZ/, Martyna Jakubowicz, Jorgos Skolias, Sławek Wierzcholski z Nocna Zmianą Bluesa, i inni. V edycja z pewnością będzie miała również mocne punkty, chociażby na fakt wystąpienia na niej brata legendarnego Jimiego Hendrixa -także gitarzysty i wokalisty Leona Hendrixa, który poświęca pierwszą swoją trasę koncertową po Polsce pamięci brata, a także występ rewelacyjnego zespołu Moreland & Arbuckle ze Stanów Zjednoczonych. Ponadto festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna z poprzednich edycji Biała Blues Festival.

Rozpoczęcie festiwalu godz.: 17.00
Wystąpią: Kryzys Blues /Biała Podlaska/
Zespół Tortilla/PL/
Moreland & Arbuckle/USA/
Leon Hendrix Band/USA,PL/

Leon Hendrix
Leon Hendrix Band/USA,PL/ Leon Hendrix-śpiew, gitara, Chaz Depaolo-gitara, śpiew -USA, Łukasz Gorczyca-git.basowa, Tomek Dominik- perkusja/

64 letni Leon jest młodszym bratem legendarnego, zmarłego w 1970 r. Jimiego Hendrixa. Artysta tworzy własne utwory, a także wykonuje kompozycje brata, dbając o trwałość jego dziedzictwa. The Leon Hendrix Band wydał w 2006r. album Keeper of the Flame. Leon koncertował przez ostatnich kilka lat z zespołem The Magic Carpet Ride. Podczas jego pierwszej trasy po Polsce towarzyszyć mu będzie znakomity nowojorski gitarzysta i wokalista Chaz Depaolo oraz znany polski tandem Gorczyca-Dominik.

Moreland & Arbuckle/USA/ Aaron Moreland-gitary, Dustin Arbuckle-śpiew, harmonijka, Kendall Newby-perkusja/

To duet wspierany przez perkusistę Kendalla Newby’ego. Muzyka, którą grają łączy w sobie bluesa z Delty, folk, rock, country, soul i… wiele innych gatunków. Najtrafniejszym określeniem ich stylu zdaje się jednak być „muzyka rdzennie amerykańska”, bo styl ten zawiera zarówno echa work songs , transowość hippiesowskich jam-bandów, jak i gitarowy czad w stylu the White Stripes. Ciekawość wzbudzają instrumenty używane przez Arbuckle’a -zwłaszcza gitara zrobiona z… pudełka po cygarach. Mają na koncie pięć albumów. Ostatni, „Just a Dream”, ukazał się 23 sierpnia 2011 roku nakładem wytwórni Telarc i jest uznawany za najbardziej dojrzałe dzieło w dyskografii formacji. To tylko kolejny dowód na ich rosnącą pozycję, potwierdzoną już wcześniej występami na tych samych scenach, co gwiazdy takie, jak Buddy Guy czy ZZ Top.. W maju 2011 odbyli pierwszą, owacyjnie przyjętą, trasę po Polsce, Czechach i Niemczech.

TORTILLA/PL/ Marta Listwoń-śpiew, Maurycy Męczekalski-gitara, Jarek Kędzierski-harmonijka ustna, Tomek Imienowski- git.basowa,Bartek Norkowski-perkusja/ to zespół doskonale znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego. TORTILLA czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rocknrollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls. Zespół ponad 1.000 razy występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Wielokrotnie gościł również poza granicami kraju /min. Holandia, Niemcy/ Zespół jest laureatem festiwalu Rawa Blues. Ma na swoim koncie wspólne koncerty z takimi gwiazdami bluesa jak: Johnny Winter, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Mud Morganfield, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Guitar Crusher czy Stan Webb`s Chicken Shack. Zespół TORTILLA znalazł się również wśród najlepszych polskich wykonawców bluesowych na płycie /CD/ dołączonej do encyklopedii „Blues w Polsce” oraz w prestiżowej „Antologii Polskiego Bluesa”