XX Podlasie Jazz Festival

Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe oraz Urząd Miasta w Białej Podlaskiej zapraszają na:
XX Jubileuszowy Podlasie Jazz Festiwal
11-12 września 2021 Biała Podlaska
Amfiteatr ul. Warszawska 12

Honorowy Patronat: Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk
Organizator: Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe
Dyrektor Festiwalu: Jarosław Michaluk
Prowadzenie festiwalu: Marcin Kusy – dziennikarz radiowej Jedynki
Sponsorzy Główni: Majermedia, Toyota Financial Services Bank Polska, Auto Podlasie
Partnerzy: ZAiKS, Stoart
Główni patroni medialni: Jazz Forum, Polskie Radio Program 1, TVP Lublin, Radio Lublin, JazzPress, Radio dla Ciebie
Festiwal zrealizowano ze środków finansowych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Urzędu Miasta Biała Podlaska, sponsorów i partnerów.

Wystąpią:
11.09.2021 / sobota / Amfiteatr /, godz. 17.00

  • Kwartet Afanasjew-Szymanowski / Maciej Afanasjew – skrzypce, Karol Szymanowski – wibrafon, Grzegorz Nadolny – kontrabas, Piotr Biskupski – perkusja/
  • Karen Edwards & Eljazz Trio / USA / PL / Karen Edwards – śpiew, fortepian, Józef Eliasz – perkusja, Marcin Gawdzis – trąbka, Antoni Olszewski – kontrabas/

12.09.2021 / niedziela / Amfiteatr /, godz. 17.00

  • Chopin University Big Band p/k Piotra Kostrzewy, gość specjalny – Danuta Błażejczyk
  • Leszek Możdżer – solo

Bilety:
I dzień – 60 zł,
II dzień – 80 zł,
Karnet na cały festiwal – 120 zł

Sprzedaż internetowa: www.niezla-sztuka.pl

Przedsprzedaż biletów:

  • Pizzeria „Roma” ul. Brzeska 1 tel. 83 344 44 20,
  • Sklep Muzyczny „Music Audio” ul. Janowska 11 tel. 83 342 47 57,
  • Kawiarnia CoffeeLove Pl. Rubina 11-14 kom. 693 890 281

Podlasie Jazz Festival to jeden z najciekawszych i najpopularniejszych festiwali jazzowych Polski wschodniej, który na stałe wrósł w pejzaż kulturalny stolicy Południowego Podlasia, Białej Podlaskiej. Od wielu lat cieszy się nieprzerwanie dużym zainteresowaniem wśród wielbicieli jazzu. Występowali na nim znakomici polscy artyści oraz międzynarodowe gwiazdy ze Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej, Ameryki Południowej, Indonezji, a także Białorusi, Ukrainy, Bułgarii. Festiwal stwarza również możliwość występów młodym obiecującym muzykom jazzowym, którzy zostali już wcześniej zauważeni i docenieni. Koncertowali tutaj m.in.: Kevin Mahogany, Hiram Bullock, Michael „Patches` Stewart, Dean Brown, Marvin Smitty Smith, Linley Marthe, Saskia Laroo, Nippy Noya, Steve Logan, Felton Crews, Mc Stewlocks, Apple Tea. A z polskich wykonawców: Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Ewa Bem, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak, Włodzimierz Nahorny, Krzesimir Dębski, Włodek Pawlik, Henryk Miśkiewicz, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Kazimierz Jonkisz, Aga Zaryan, Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka, Marek Bałata, Krzysztof Ścierański, Marek Napiórkowski, Cezary Konrad, bracia Niedzielowie, Grażyna Łobaszewska, Krystyna Prońko, Lora Szafran, Ewa Uryga, Danuta Błażejczyk, Dorota Miśkiewicz, Mietek Szcześniak, Beata Przybytek, Krystyna Stańko, Jorgos Skolias, Artur Dutkiewicz, Krzysztof Herdzin, Andrzej Przybielski, Karol Szymanowski, Sławek Jaskułke, Adam Bałdych, Grzech Piotrowski, Maria Sadowska, Monika Borzym, Michał Tokaj, bracia Majewscy, Trio Andrzeja Jagodzińskiego, String Connection, SBB, Piotr Wojtasik Quintet, Walk Away, Atom String Quartet, Funk De Nite, Funky Groove, Piotr Schmidt Electric Band, Marcin Olak Trio, Dawid Lubowicz Quartet, Bandonegro.

Festiwal istnieje od 2002 roku, jego pomysłodawcą i twórcą jest muzyk, animator kultury Jarosław Michaluk, wyróżniony m.in. nagrodą „Ambasador Wschodu” w kategorii Kultura i Sztuka oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze-Gloria Artis”.

Szanowni Państwo, w związku z utrzymującą się pandemią COVID-19 i związanymi z nią obostrzeniami, festiwal zostanie zorganizowany według wszelkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym jubileuszowym Wydarzeniu, z udziałem wybitnych Artystów.

Więcej o artystach poniżej.

LESZEK MOŻDŻER fot. Łukasz Gawroński

Leszek Możdżer – wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej.

Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. Początkowo związany z „yassową” formacją Miłość. Potem pojawiał się w wielu jazzowych konfiguracjach: od zespołów Emila Kowalskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańko, Buddy’ego de Franco, Davida Friesena, Archie’goSheppa, Michała Urbaniaka, Adama Pierończyka, Arthura Blytha. Rozległa dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów zrealizowanych jako własne projekty lub we współpracy z wybitnymi artystami. Nagrywa i koncertuje min z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Tan Dunem, Patem Methenym. Ogromną popularność i uznanie przyniosły pianiście koncerty, nagrania oraz współpraca z kompozytorem Zbigniewem Preisnerem. Wspólne projekty, na przykład „Requiem for my Friend” oraz „10 łatwych utworów na fortepian solo” okazały się wybitnymi wydarzeniami artystycznymi.
Album „Impressions On Chopin” (nagrany w 1999 roku) wszedł już na stałe do swoistego kanonu nagrań inspirowanych twórczością genialnego polskiego kompozytora. Leszek Możdżer współpracuje także z Janem A.P. Kaczmarkiem (nagrania do nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do filmu „Marzyciel” oraz album „Kaczmarek by Możdżer”) jak również sam komponuje muzykę do filmu i teatru. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco (album „The Time” nagrany w 2005 osiągnął status Diamentowej Płyty, „BetweenUs And The Light” (2006), „Live” (2007), „Polska” (2013) osiągnęły status Podwójnej Platynowej Płyty). W 2017 roku nagrał płytę z Holland Baroque pt. „Earth Particles”. Jest również dyrektorem artystycznym dwóch festiwali (Jazz nad Odrą oraz Enter Music Festival).
Za muzykę do filmu Macieja Pieprzycy pt.: „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, Leszek Możdżer otrzymał nagrodę w kategorii Najlepsza Muzyka na 44 Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagrodę Filmową Orły 2020, nagrodę za najlepszą Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku 2019 przyznawaną przez 50 ekspertów muzycznych i filmowych w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, nagrodę 9 Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda oraz Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Ilustracyjna. Sound track został wyróżniony również nagrodami: MocArty RMF Classic, Olśnienia Onetu, nominacją Bestsellery Empiku oraz Nagrodą Specjalną 34. edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Leszek Możdżer objawia się zatem jako twórca nowej stylistyki w muzyce jazzowej, gdzie brzmienie i klimat budowane są impresją oraz nastrojem i niepowtarzalnym autorskim stylem wykonawczym. Może właśnie dlatego pianista przyjmowany jest jako elokwentny twórca jazzu młodego pokolenia: wyrafinowana propozycja artystyczna, złożona z muzycznych fascynacji i odkryć Leszka Możdżera – najpopularniejszego dzisiaj muzyka jazzowego w Polsce.

© Dionizy Piątkowski
autor polskiej Encyklopedii Jazzu

KAREN EDWARDS

Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, m.in.: z Princem, Stevie Wonderem i Tonny Bennettem.
Urodzona w Greenville, w Południowej Karolinie pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Muzyka soul i gospel towarzyszyły jej już od dzieciństwa. Studia ukończyła na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu.
Występowała w teatrach muzycznych i klubach Nowego Jorku i Los Angeles. Jako główna gwiazda prowadziła przez kilka lat cotygodniowy 'show' w Atlancie. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych.
Koncerty Karen Edwards to nie tylko wspaniałe przeżycie muzyczne, ale także znakomity 'show'.

CHOPIN UNIVERSITY BIG BAND

Piotr Kostrzewa – kierownik artystyczny

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji.
Od 1993 roku jest kotlistą Orkiestry SinfoniaVarsovia, z którą koncertuje w kraju i za granicą w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, pod kierunkiem najwybitniejszych dyrygentów, wykonując bogaty repertuar symfoniczny i kameralny. Nagrał z Orkiestrą SinfoniaVarsovia ponad 200 płyt z wybitnymi solistami i dyrygentami dla światowych wytwórni fonograficznych.
Od 2007 roku jest prezesem Fundacji SinfoniaVarsovia
W ZPSM Nr.4 im. K. Szymanowskiego jest nauczycielem w klasie perkusji oraz opiekunem artystycznym big bandu. W 2007 roku był współzałożycielem zespołu Szymanowski Big band odnosząc z nim spektakularne sukcesy artystyczne. W 2012 roku powołał do życia nową formację – Szymanowski Young Power Big band.
W roku 2012 objął również kierownictwo artystyczne big bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Z tym zespołem ma już na koncie wiele artystycznych sukcesów, zarówno nagród jak i występów na ważnych festiwalach m. in. Grand Prix Big band Festiwalu Nowy Tomyśl w 2015 oraz 2017 roku.
Z prowadzonymi przez siebie big bandami nagrał wiele płyt, które uzyskały bardzo pochlebne recenzje w mediach oraz prasie fachowej.
Od 2019 roku pełni funkcję dziekana nowo powstałego wydziału Jazzu i Muzyki estradowej w UMFC.

Chopin University Big Band powstał w 2006 roku z inicjatywy Bogumiła Gadawskiego i Błażeja Sroczyńskiego.Opiekę nad nim powierzono wówczas Ryszardowi Borowskiemu. W 2012 roku kierownikiem artystycznym zespołu zostałPiotr Kostrzewa. Od tego czasu zespół wystąpił w spektakularnych wydarzeniach muzycznych m.in. w trzech edycjach Festiwalu La FolleJournée(Nantes 2014, 2017, 2019), Szalonych Dniach Muzyki (Warszawa 2014,2017), festiwalu Jazz Jamboree, Siauliai Big Band Festival, a także koncertach telewizyjnych: Oskarowym wieczorze w Canal+; Five o’Clock w Programie II Polskiego Radia i Koncercie w Trójce – 100 lat Sinatra. W 2017 roku zespół wystąpił w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W jego dorobku fonograficznym znajduje się dziesięć albumów CD: L’historiedu big band, Classic on Jazz, Big Band – Swingujące Święta, I Got Rhythm and Dance, Frank Sinatra. 100-lecie urodzin / Koncert w Trójce oraz gościnny udział w płycie Basi Trzetrzelewskiej – Butterflies, Carnets de Voyagez udziałem dyrygentki i aranżerki Miho Hazamy, czy album Cinema Boogie. Dwukrotnie nagradzany Grand Prix Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu (2015, 2017), był jedną z gwiazd Festiwalu Lato z Radiem w 2019 roku z tej okazji nagrał też płytę Festiwal Lato z Radiem. Chopin University Big Band wystąpił także w koncercie finałowym 63. Festiwalu Warszawska Jesień (2020). W lipcu 2021 roku wziął udział w jubileuszowym Festiwalu Lato z Radiem, a jego występ znalazł się na okolicznościowym albumie 50 lat Lata z Radiem. Chopin University Big Band koncertował z tak uznanymi artystami, jak: Basia Trzetrzelewska, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz, Adam Sztaba, Zbigniew Namysłowski, Gordon Goodwinem, GrupaMoCarta, Kuba Badach, Janusz Szrom, Sławek Uniatowski, Vivian Buczek, Katarzyna Cerekwicka, Łukasz Zagrobelny, Danuta Błażejczyk, Wojciech Myrczek czy Anna Serafińska.

Z Big Bandem wystąpią:
DANIELA OZDARSKA – śpiew
ŁUKASZ LIPSKI – śpiew

Danuta Błażejczyk – gość specjalny Chopin University Big Band

Danuta Błażejczyk jest laureatką wielu festiwali krajowych i zagranicznych. Śpiewa muzykę rozrywkową i jazzową. Nagrała wiele płyt z muzyką polską i standardami światowym. Przez wiele lat istnienia na estradzie zyskała sobie miano artystki lubianej, cenionej zarówno przez odbiorców jak i krytyków muzycznych, szczególnie za niebanalny repertuar, wspaniałe warunki wokalne, specyficzną barwę głosu i niebywałą muzykalność.
Z wielkim powodzeniem występowała także na scenie teatralnej w przedstawieniach ”Złe zachowanie”, „Fame”, „Nunsense”, „Moniuszkowo” i „ Tajemnica Tomka Sawyera” a także w serialu „Lokatorzy”.
Jest założycielką i prezesem FUNDACJI APETYT na KULTURĘ. Fundacja ta opiekuje się uzdolnioną artystycznie młodzieżą oraz realizuje wyjątkowe ambitne wydarzenia artystyczne.
Fundacja FAnK jest pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskiego festiwalu Danuta Rinn Festiwal, poświęconego promocji osobowości i twórczości Danuty Rinn – w 2021 roku odbędziesię 6 już edycja tego festiwalu.
W 2011r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Danuta Błażejczyk otrzymała Srebrny Medal Gloria Artis- Zasłużonym dla Kultury Narodowej

Kwartet Afanasjew-Szymanowski jest autorskim zespołem dwóch wybitnych muzyków jazzowych – wirtuozów swych instrumentów. Połączenie brzmienia skrzypiec i wibrafonu, stanowi w ich wykonaniu nową jakość na gruncie akustycznego jazzu. Muzyka zespołu to własne kompozycje obu liderów, a także autorskie opracowania utworów polskich muzyków jazzowych takich jak Krzysztof Komeda czy Jerzy Milian. Bogate i różnorodne doświadczenia Afanasjewa i Szymanowskiego obejmują całe spektrum jazzowej stylistyki poczynając od wczesnych i tradycyjnych form (Sekstet Henryka Majewskiego), aż do formacji awangardowych (Asocjacja Andrzeja Przybielskiego, Teatr Instrumentalny Ryszarda Miśka). Czerpiąc obficie z tych inspiracji, obaj muzycy twórczo wpisują się we współczesny nurt szeroko rozumianego jazzu, będąc w stanie komunikować się ze słuchaczami zarówno tradycyjnym językiem muzyki synkopowanej, jak i zaskakiwać bezkompromisowością nowatorskich poszukiwań. Muzyka Kwartetu stanowi oryginalny pomost pomiędzy tradycją i nowoczesnością, ujmując jednocześnie szlachetnym brzmieniem akustycznych instrumentów.

MACIEJ AFANASJEW fot. Marek Hofman

MACIEJ AFANASJEW – skrzypek, kompozytor
Ukończył szkołę średnią u wybitnej pedagog – prof. Doroty Obijalskiej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec jazzowych oraz kompozycji i aranżacji. Był stypendystą Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu oraz New York Jazz Academy. Doktorant na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie skrzypiec prof. Pawła Radzińskiego.
Współpracował z czołowymi polskimi i zagranicznymi muzykami. Występował w większości krajów Europy, USA i Chinach grając m.in. na:
• EFG London Jazz Festival 2014
• II Międzynarodowym Festiwalu Skrzypiec w Toruniu 2016
• XXVI Vilnus Jazz Festival
• Delemont Jazz Days 2013
• Northeast Jazz Festival 2014
Występy z udziałem Macieja Afanasjewa były transmitowane m.in. przez TVP 2 („Kocham to co lubię” Wojciecha Manna), 3 program PR (koncert i nagranie płyty Basi Raduszkiwicz „Dzika róża” w studiu im. Agnieszki Osieckiej)
Jest zdobywcą drugiej nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Muzyków w Bydgoszczy 2001 oraz wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Jazzowym w Elblągu 2001. Wraz z big bandem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zdobył drugą nagrodę na XVII Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu.
Kompozycja Macieja Afanasjewa To co najlepsze była wykonywana podczas The New York Wind Band Festival w Carnegie Hall w 2011 roku. Aranżował m.in. dla Basi Włodarskiej i kwartetu Anova, zespołu U Studni, Happy Big Bandu (Zbigniew Wodecki, Krystyna Prońko, Ewa Bem, Robert Janowski, Andrzej Piaseczny i inni).
Wykłada na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prowadził klasę skrzypiec oraz big band podczas XLI Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży. Maciej Afanasjew jest autorem „Pasaży jazzowych na skrzypce” oraz „Quo Vadis” (transkrypcje utworów Zbigniewa Seiferta) wydanych przez Wydawnictwo Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

KAROL SZYMANOWSKI

Karol Szymanowski – czołowy polski wibrafonista jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog. Studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Instrumentalnym (perkusja), oraz w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazz i Muzyka Rozrywkowa (dyplom z wyróżnieniem). Zwycięzca konkursów: Jazz Juniors (Kraków), Ceskoslovensky Jazzowy Festival (Karlove Vary), Pomorska Jesień Jazzowa (Bydgoszcz). Laureat Konkursu Improwizacji Jazzowej (Katowice) i Jazz nad Odrą (Wrocław).
Prowadzi regularną działalność koncertową głównie z repertuarem muzyki jazzowej; współpracuje także z zespołami bluesowymi i grupami wykonującymi muzykę etniczną. Występował na większości jazzowych festiwali w Polsce (m.in. Jazz Jamboree, Summer Jazz Days, Jazz nad Odrą, Jazz Jantar, Sopot Molo Festival)
Jest autorem sześciopałkowej techniki gry na wibrafonie, która umożliwia prezentację gatunków muzycznych wcześniej dla wibrafonistów niedostępnych. Walory nowej techniki wykorzystuje zarówno w utworach na zespoły kameralne (duety, tria) jak i symfonicznych. Jest pomysłodawcą rozszerzenia skali wibrafonu poprzez połączenie go z najniższą oktawą marimby, co – dzięki współpracy z francuską firmą Bergerault – zaowocowało powstaniem nowego instrumentu nazwanego Bass Vibe.

Oprócz pracy w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Karol Szymanowski prowadzi kursy mistrzowskie na festiwalach i kursach perkusyjnych na całym świecie. Jest endorserem firmy Bergerault, gra pałkami Karol Szymanowski firmy Vibrawell. W 2014r. został uhonorowany ministerialną odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” a w 2016 otrzymał nagrodę „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki perkusyjnej.